Avropa İttifaqının təzyiqinə cavab olaraq, Apple gələn il iPhone-larda xarici mənbələrdən tətbiqlərin quraşdırılmasına icazə verə bilər. Hazırda Apple yalnız App Store vasitəsilə tətbiqlərin quraşdırılmasına icazə verir. Əgər icazə verilərsə, iPhone istifadəçiləri digər tətbiq mağazalarından tətbiqlər yükləyə biləcəklər.
Apple analitiki Mark Qurmanın fikrincə Apple-ın xarici mənbələrdən tətbiqlərin quraşdırılmasına icazə vermə ehtimalı 2024-cü ilin birinci yarısında mümkün ola bilər. Əvvəllər App Store-dan kənar tətbiqlərin quraşdırılması yalnız Jailbreak vasitəsilə mümkün idi.
Lakin bu Apple üçün də müəyyən çətinliklər gətirəcək. Birincisi, proqramlar App Store-dan kənarda quraşdırıla bildiyi üçün Apple 15%-dən 30%-ə qədər olan komissiya gəlirlərini itirə bilər. İkincisi, Apple nəzarətsiz quraşdırmaya icazə verir və bununla da təhlükəsizlik zəifliyi riski yaradır.
Bununla belə, Apple-ın bu vəziyyəti həll edərkən istifadəçi məxfiliyini və təhlükəsizliyini təmin etmək üçün bəzi tədbirlər görəcəyi gözlənilir. Qurmanın sözlərinə görə “Apple” tərtibatçılar üçün “App Store” mağazasından kənar yerlərdən tətbiqləri təqdim etməsi üçün “yüksək idarə olunan sistem” təqdim edəcək.

iPhones will be allowed to download apps from external sources
In response to pressure from the European Union, Apple may allow third-party apps to be installed on iPhones next year. Currently, Apple only allows installing apps through the App Store. If allowed, iPhone users will be able to download apps from other app stores.
According to Apple analyst Mark Gurman, the possibility of Apple allowing the installation of applications from external sources may be possible in the first half of 2024. Previously, installing apps outside of the App Store was only possible through Jailbreak.
But this will also bring certain difficulties for Apple. First, because apps can be installed outside of the App Store, Apple can lose commission revenues of 15% to 30%. Second, Apple allows unattended installation, thereby creating the risk of a security vulnerability.
However, Apple is expected to take some measures to ensure user privacy and security while addressing this situation. According to Gurman, Apple will provide a "highly regulated system" for developers to submit applications from places outside the App Store.