İRİA 2024-cü il rəqəmsal hökumət üzrə inkişaf göstəricilərini açıqladı
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi tərəfindən rəqəmsal hökumətin inkişaf dinamikasını əks etdirən 2024-cü il göstəriciləri təqdim edilib. Hesabatda rəqəmsal xidmətlərin genişlənməsi, istifadəçi statistikası, dövlət qurumları arasında informasiya mübadiləsinin müqayisəli təhlili və ekoloji təsirlər kimi məlumatlar yer alır.
"mygov" platformasının imkanları genişləndirilib
"mygov" rəqəmsal hökumət platformasının funksionallığı və imkanları artırılıb. Şəxsiyyət vəsiqəsi, doğum, ölüm, nikah şəhadətnaməsi kimi zəruri rəqəmsal sənədlər platformaya əlavə olunub və hüquqi qüvvələri təmin edilib. Vətəndaşlar bu sənədləri rəqəmsal formada aidiyyəti qurumlarla bölüşə bilirlər. Bundan əlavə, "Məlumatlarım" bölməsində vətəndaşlara aid 45-dən çox məlumat əks olunub. Platformada məhkumluq haqqında arayışın alınması, YİHO üçün qeydiyyat, elektrik doldurma məntəqələrinin siyahısı, pensiya kalkulyatoru, notariat və kommunal sahələrə aid xidmətlər də yer alır. Eyni zamanda əsas həyat hadisələri üzrə xidmətlər də rəqəmsallaşıb. Belə ki, vətəndaşlar artıq doğum şəhadətnaməsi, nikah şəhadətnaməsi və ölüm haqqında şəhadətnamənin əldə edilməsi üçün  "mygov" vasitəsilə rəqəmsal formada müraciət edə bilirlər.
2024-cü il göstəricilərinə görə, "mygov"-un istifadəçi sayı 964 min, tətbiq üzərindən aparılan əməliyyatların sayı 923 min, aktiv istifadəçi (30 gün ərzində istifadə) sayı 415 min olub. Platforma üzərindən vətəndaşlara 565 min bildiriş göndərilib. İstifadəçilərin rəylərinə əsasən, məmnuniyyət səviyyəsi 97% təşkil edib.
Dövlət qurumları arasında sənəd dövriyyəsi tamamilə rəqəmsallaşdırılaraq kağızsız həyata keçirilib
Ötən ildə bütün dövlət qurumlarının Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi (RSD) altsisteminə inteqrasiyası təmin edilib. Hazırda 2200-dən çox qurum bu sistemə qoşulub. Sənəd mübadiləsi ayda 1 milyondan çox vərəqənin istifadəsinə qənaət edilməsinə imkan yaradır ki, bu da illik təxminən 2 min ağacın qorunması deməkdir.
Dövlət qurumları arasında məlumat mübadiləsinin həcmi artıb
"digital.bridge" - Milli Məlumat Mübadiləsi sistemi aparılan əməliyyatların sayı ilə  nəzərəçarpacaq dərəcədə yüksəliş göstərib. 2022-ci illə müqayisədə 120%, 2023-cü illə müqayisədə 51% artım qeydə alınıb. Sistemə 150-dən çox informasiya sistemi, 70-dən çox dövlət qurumu inteqrasiya olunub. Həyata keçirilən məlumat mübadilələri il ərzində təxminən 10 mindən çox ağacın kəsilməsinin qarşısını alır. Gündəlik 1,5 milyon məlumat tranzaksiyası həyata keçirilir.
Vahid giriş sisteminin əhatə dairəsi və istifadəçi sayı genişləndirilib
"digital.login" vahid giriş sisteminə 160-dan çox informasiya sistemi qoşulub. Sistemdə aylıq 7 milyondan çox əməliyyat icra olunur. Əməliyyatların sayında 2020-ci illə müqayisədə 380%, 2021-ci illə müqayisədə 364%, 2022-ci illə müqayisədə 221%, 2023-cü illə müqayisədə 143% artım müşahidə edilib.  Son illərin artım templərinə baxdıqda istifadəçi sayı 2020-ci illə müqayisədə 147%, 2021-ci illə müqayisədə 82%, 2022-ci illə müqayisədə 59%, 2023-cü illə müqayisədə 32% artıb. Sistemdə hazırda 4 milyondan çox aktiv istifadəçi var.

IRIA has announced the 2024 digital government development indicators
The Innovation and Digital Development Agency has released its 2024 report on the progress of digital government. The document highlights the expansion of digital services, user statistics, information exchange between state institutions, and environmental impact.
The "myGov" platform has been significantly improved, now incorporating essential digital documents such as identity cards, birth, death, and marriage certificates, all with legal validity. Citizens can share these documents digitally with relevant authorities. Additionally, the "My Information" section now includes more than 45 types of personal data. The platform also offers new services such as obtaining a criminal record certificate, registering as an individual entrepreneur, accessing a list of electric charging stations, using a pension calculator, and various notary and utility-related services. Key life events have also been digitized, allowing citizens to apply for birth, marriage, and death certificates online.
By 2024, the platform had 964,000 registered users, with 923,000 transactions conducted through the application. The number of active users within 30 days reached 415,000, and 565,000 notifications were sent to citizens. Based on user feedback, the satisfaction rate stood at 97%.
The transition to digital documentation has been fully implemented across government institutions. Over 2,200 entities are now connected to the Digital Document Circulation system, significantly reducing paper usage. The digital exchange of documents has led to a monthly saving of over one million sheets of paper, which translates to the preservation of nearly 2,000 trees annually.
The National Data Exchange system, known as "digital.bridge", has seen a significant increase in transactions. Compared to 2022, the number of transactions grew by 120%, while in comparison to 2023, the increase was 51%. More than 150 information systems and over 70 state institutions are now integrated into the system. This digital data exchange helps prevent the cutting of more than 10,000 trees each year, with a daily transaction volume of 1.5 million.
The "digital.login" unified authentication system has also expanded, now connected to more than 160 information systems. Each month, more than 7 million transactions are processed through the system. Over recent years, the volume of transactions has grown considerably, showing a 380% increase since 2020, a 364% rise since 2021, a 221% boost since 2022, and a 143% increase since 2023. In terms of user growth, the number of active users has risen by 147% since 2020, 82% since 2021, 59% since 2022, and 32% since 2023. The system currently has over 4 million active users.