TikTok Braziliyada Fintex xidmətləri üçün lisenziya almağa çalışır
TikTok Braziliya Mərkəzi Bankına fintech fəaliyyətləri üçün müraciət edib. Məlumata görə, şirkət tətbiq daxilində ödəniş və kredit xidmətləri təqdim etməyi planlaşdırır.
Müraciət çərçivəsində TikTok elektron pul emitenti statusu almaq istəyir. Bu isə istifadəçilərə balans saxlamaq, vəsait qəbul etmək və tətbiq daxilində ödənişlər həyata keçirmək imkanı verə bilər.
Bundan əlavə, şirkət birbaşa kredit təşkilatı kimi fəaliyyət göstərmək üçün də icazə almağa çalışır. Bu lisenziya TikTok-a öz vəsaiti hesabına kredit verməyə və ya borc verənlərlə borc alanları əlaqələndirməyə imkan yaradır, lakin əmanət qəbulunu qadağan edir.
Məlumata görə, ByteDance rəhbərliyi, o cümlədən qlobal ödənişlər üzrə məsul şəxs Liao Baohua, Braziliya Mərkəzi Bankının rəhbəri Gabriel Galipolo ilə görüş keçirib. Statistikaya əsasən, 2025-ci ilin sonuna ölkədə TikTok-un 131 milyon yetkin istifadəçisi olub.

TikTok has applied to the Brazilian Central Bank for fintech activities. The company reportedly plans to offer in-app payments and credit services.
As part of the application, TikTok is seeking to obtain electronic money issuer status. This would allow users to maintain balances, receive funds, and make payments within the app.
The company is also seeking permission to operate as a direct credit institution. This license would allow TikTok to issue loans from its own funds or connect borrowers with lenders, but would prohibit it from accepting deposits.
ByteDance executives, including global payments chief Liao Baohua, reportedly met with Gabriel Galipolo, head of Brazil’s Central Bank. According to statistics, TikTok had 131 million adult users in the country by the end of 2025.