İRİA startap bacarıqlarını “İNNOSTART” ilə gücləndirir
Innostart layihəsi regionlarda innovasiya ekosistemini sürətlə genişləndirir. 2025-ci ildə layihənin Gəncə, Sumqayıt, Lənkəran, Naxçıvan və digər şəhərləri əhatə etməklə daha geniş miqyasda icrası nəzərdə tutulur. Bu mərhələdə elektron ticarət təlimləri, ideatonlar və yeni inkubasiya proqramları da həyata keçiriləcək.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) dəstəyi və SUP.VC şirkətinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “İNNOSTART” layihəsi, regionlarda yaşayan gənclərin innovasiya və startap bacarıqlarını inkişaf etdirməkdə davam edirməkdə davam edir.
2022-ci ildən etibarən icra olunan layihə çərçivəsində inkubasiya proqramları, hakatonlar, mentorluq sessiyaları, praktiki təlimlər və “Demo Day” tədbirləri təşkil edilir. Bütün bu fəaliyyətlər gənclərə texnologiya, sahibkarlıq və innovasiya sahələrində bilik qazanmaqla yanaşı, real bazar şəraitində praktiki təcrübə əldə etməyə şərait yaradır.
“İNNOSTART” xüsusilə regionlarda yaşayan gənclərin startap qurmaq, ideyalarını inkişaf etdirmək və investorlarla əlaqə qurmaq imkanlarını genişləndirir. Eyni zamanda, maarifləndirmə sessiyaları, icma tədbirləri və innovasiya müsabiqələri vasitəsilə iştirakçılar ölkənin innovasiya ekosisteminə inteqrasiya olunur.
Layihənin uğurla həyata keçirilməsində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin institusional dəstəyi və Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanovun liderliyi mühüm rol oynayır. Onun təşəbbüsü ilə “İNNOSTART” iştirakçılarına yalnız ümumi təlimlər deyil, fərdi ehtiyaclara uyğunlaşdırılmış məsləhət və resurslar təqdim olunur. Bu isə layihənin daha sürətli, çevik və effektiv nəticələr verməsinə imkan yaradır.
Fərid Osmanovun strateji yanaşması regionlarda innovasiyanın dərinləşməsi, yerli potensialın aşkarlanması və gənclərin öz ideyalarını reallaşdırmaqda inamlı addımlar atmasına şərait yaradıb. Onun rəhbərliyi ilə Agentlik innovasiya təşəbbüslərinin lokallaşmasına xüsusi önəm verir və davamlı dəstək göstərir.
2025-ci ildə layihənin Gəncə, Sumqayıt, Lənkəran, Naxçıvan və digər şəhərləri əhatə etməklə daha geniş miqyasda icrası nəzərdə tutulur. Bu mərhələdə elektron ticarət təlimləri, ideatonlar və yeni inkubasiya proqramları da həyata keçiriləcək.
“İNNOSTART” layihəsi yalnız fərdi inkişaf vasitəsi deyil, eyni zamanda Azərbaycanın innovasiya ekosisteminin güclənməsinə və iqtisadi transformasiyasına ciddi töhfə verən strateji təşəbbüsdür.

IRIA strengthens startup skills with "INNOSTART"
The Innostart project is rapidly expanding the innovation ecosystem in the regions. In 2025, the project is planned to be implemented on a larger scale, covering Ganja, Sumgayit, Lankaran, Nakhchivan and other cities. At this stage, e-commerce trainings, ideathons and new incubation programs will also be implemented.
The “INNOSTART” project, implemented with the support of the Innovation and Digital Development Agency (IDIA) and in partnership with SUP.VC, continues to develop the innovation and startup skills of young people living in the regions.
The project, which has been implemented since 2022, organizes incubation programs, hackathons, mentoring sessions, practical trainings and “Demo Day” events. All these activities provide young people with the opportunity to gain knowledge in the fields of technology, entrepreneurship and innovation, as well as gain practical experience in real market conditions.
“INNOSTART” expands the opportunities of young people living in the regions to establish startups, develop their ideas and connect with investors. At the same time, participants are integrated into the country's innovation ecosystem through awareness-raising sessions, community events and innovation competitions.
The institutional support of the Innovation and Digital Development Agency and the leadership of Farid Osmanov, Chairman of the Board of the Agency, play an important role in the successful implementation of the project. On his initiative, “INNOSTART” participants are provided with not only general training, but also advice and resources tailored to individual needs. This allows the project to produce faster, more flexible and effective results.
Farid Osmanov's strategic approach has created conditions for deepening innovation in the regions, revealing local potential and allowing young people to take confident steps in realizing their ideas. Under his leadership, the Agency attaches special importance to the localization of innovation initiatives and provides continuous support.
In 2025, the project is planned to be implemented on a larger scale, covering Ganja, Sumgayit, Lankaran, Nakhchivan and other cities. At this stage, e-commerce trainings, ideathons and new incubation programs will also be implemented.
The “INNOSTART” project is not only a tool for personal development, but also a strategic initiative that significantly contributes to the strengthening of the innovation ecosystem and economic transformation of Azerbaijan.