İT və innovasiya sahəsində çalışanlar üçün yeni güzəştlər var
Süni intellekt texnologiyalarının hazırlanması istiqamətində xidmət göstərən fiziki şəxslər 20 il müddətində gəlir vergisindən azadolmalar və güzəştlər əldə edəcəklər.
Sözügedən məsələ Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Layihədə qeyd olunur ki, rəqəmsal texnologiyaların, süni intellekt texnologiyalarının və innovasiya məhsulunun hazırlanması, inkişaf etdirilməsi və tətbiqi, habelə həmin sahələrdə, habelə kibertəhlükəsizlik sahəsində xidmətlər göstərən fiziki şəxslərin (investisiya təşviqi sənədini alan və ya texnologiyalar parkının rezidenti olan şəxslər istisna olmaqla) həmin fəaliyyətdən əldə etdiyi gəlir - 2026-cı il iyulun 1-dən 20 il müddətinə gəlir vergisindən azaddır.
Qeyd edilən fəaliyyət növləri üzrə malların (işlərin, xidmətlərin) Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda yerləşən və qeydiyyatda olan qeyri-rezident şəxslərə ixracı (təqdim edilməsi) halında azadolma həmin ixrac əməliyyatları üzrə əldə edilən gəlirlərin (vəsaitlərin) vergi ödəyicisinin Azərbaycan Respublikasında olan bank və digər ödəniş hesablarına köçürüldüyü təqdirdə tətbiq edilir.
Avadanlıqların, aparat-texniki vasitələrin təkrar ixracı zamanı həmin avadanlıqlara (aparat-texniki vasitələrə) vergi ödəyicisinin bilavasitə özü tərəfindən yaradılmış qeyri-maddi aktivlər (o cümlədən proqram təminatı), habelə innovasiya məhsulu və "nou-hau" inteqrasiya edildiyi və ya avadanlığın, aparat-texniki vasitənin üzərində əsaslı texnoloji dəyişiklik aparıldığı hallarda bu azadolma tətbiq edilir. Avadanlıqların, aparat-texniki vasitələrin üzərində əsaslı texnoloji dəyişiklik aparılmadan, yalnız üçüncü şəxslərə məxsus proqram təminatının yüklənməsi, qablaşdırma və ya sadə quraşdırma əməliyyatlarından əldə edilən gəlirinə bu azadolma şamil edilmir.
Həmçinin rəqəmsal texnologiyaların, süni intellekt texnologiyalarının və innovasiya məhsulunun hazırlanması, inkişaf etdirilməsi və tətbiqi, habelə həmin sahələrdə, habelə kibertəhlükəsizlik sahəsində xidmətlər göstərən hüquqi şəxslər (texnologiyalar parkının rezidenti olan şəxslər istisna olmaqla) tərəfindən ödənilən dividend - 2026-cı il iyulun 1-dən 20 il müddətinə gəlir vergisindən azaddır.

Individuals providing services in the development of artificial intelligence technologies will receive income tax exemptions and benefits for a period of 20 years.
The issue is reflected in the draft amendments to the Tax Code.
The draft states that the income of individuals providing services in the development, development and application of digital technologies, artificial intelligence technologies and innovative products, as well as in the field of cybersecurity (except for individuals who have received an investment promotion document or are residents of a technology park) from that activity is exempt from income tax for a period of 20 years from July 1, 2026.
In the case of export (provision) of goods (works, services) for the above types of activities to non-residents located and registered outside the borders of the Republic of Azerbaijan, the exemption is applied if the income (funds) obtained on those export operations are transferred to the taxpayer's bank and other payment accounts in the Republic of Azerbaijan.
This exemption is applied in cases where, during the re-export of equipment, hardware and technical means, intangible assets (including software), as well as an innovation product and "know-how" created directly by the taxpayer are integrated into the equipment (hardware and technical means) or a fundamental technological change is made to the equipment, hardware and technical means. This exemption does not apply to income obtained only from the loading, packaging or simple installation operations of software belonging to third parties without a fundamental technological change being made to the equipment, hardware and technical means.
Also, dividends paid by legal entities (except for persons resident in the technology park) engaged in the development, development and application of digital technologies, artificial intelligence technologies and innovative products, as well as providing services in these areas, as well as in the field of cybersecurity, are exempt from income tax for a period of 20 years from July 1, 2026.