İtaliya süni intellekt haqqında qanun qəbul edən ilk Aİ ölkəsi olub
İtaliya, Avropa İttifaqı ölkələri arasında süni intellekt (AI) sahəsini tənzimləyən ilk hərtərəfli milli qanunu qəbul edib. Bu yeni qanun, Avropa İttifaqının daha geniş süni intellekt Aktına uyğunlaşdırılaraq, texnologiyanın istifadəsində insan hüquqlarını, təhlükəsizliyi və şəffaflığı ön plana çıxarır.
Yeni qanunvericilik "insan mərkəzli, şəffaf və təhlükəsiz" süni intellektin istifadəsini təmin etməyi hədəfləyir. Qanun, fərdi məlumatların qorunması, kibertəhlükəsizlik və innovasiya arasında tarazlıq yaratmağa çalışır. Məqsəd süni intellektin tətbiqinin cəmiyyət və fərdlər üçün zərərsiz olmasını təmin etməkdir.
Qanun, eyni zamanda, süni intellektin sui-istifadəsinə qarşı sərt tədbirlər görür. Süni intellektlə yaradılmış və ya manipulyasiya edilmiş məzmunun ("deepfake"lər) qanunsuz yayılması və zərər verməsi 1 ildən 5 ilə qədər həbs cəzası ilə nəticələnə bilər. Əgər süni intellekt cinayət məqsədilə istifadə edilərsə, cəzalar daha da sərtləşdiriləcək.
Qanun həmçinin, müəllif hüquqları məsələlərinə də aydınlıq gətirir. Belə ki, süni intellekt tərəfindən yaradılmış əsərlər yalnız o halda müəllif hüququ müdafiəsi qazanacaq ki, onların yaranmasında həqiqi insan əməyi olsun. Bu, texnologiya ilə insan yaradıcılığı arasındakı sərhədi müəyyənləşdirməyə yönəlib.
Qanunla birlikdə, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və kvant texnologiyaları sahələrinə dövlət tərəfindən maliyyələşdirilən risk kapitalı fondundan 1 milyard avro ayrılması nəzərdə tutulur. Bu, İtaliyanın texnoloji inkişafa verdiyi dəyəri göstərir.

Italy has become the first European Union country to adopt a comprehensive national law regulating the field of artificial intelligence (AI). This new legislation is aligned with the EU’s broader AI Act and prioritizes human rights, safety, and transparency in the use of technology.
The new law aims to ensure the use of AI that is “human-centered, transparent, and safe.” It seeks to balance data protection, cybersecurity, and innovation, with the goal of making AI applications harmless to both society and individuals.
At the same time, the law imposes strict measures against AI misuse. The unlawful distribution of AI-generated or manipulated content (such as deepfakes) that causes harm can result in prison sentences ranging from 1 to 5 years. If AI is used for criminal purposes, the penalties will be even harsher.
The law also clarifies issues of copyright. Works created by AI will only qualify for copyright protection if genuine human effort was involved in their creation. This provision is aimed at drawing a clear boundary between technology and human creativity.
In addition, the legislation provides for up to €1 billion from a state-backed venture capital fund to support sectors such as artificial intelligence, cybersecurity, and quantum technologies. This demonstrates Italy’s commitment to technological development.