JET Azərbaycanda istiqraz buraxmağa hazırlaşır
"Bakı Fond Birjası" QSC (BFB) Listinq Məsləhət Proqramı (LMP) çərçivəsində Qazaxıstanın "JET Group Ltd." şirkəti ilə müqavilə imzalayıb.
Məlumata görə, şirkətin Azərbaycanın kapital bazarına çıxışı istiqamətində hazırlıq işləri davam etdirilir. Bu məqsədlə onun aparıcı investisiya şirkətləri ilə görüşləri təşkil edilib.
"JET Group Ltd." xarici hüquqi şəxs olduğundan, qüvvədə olan qanunvericiliyə əsasən ölkə ərazisində təmin edilmiş istiqraz buraxmalıdır. Bu çərçivədə istiqraz emissiyasına yerli bankın təminat verməsi nəzərdə tutulur.
LMP şirkətlərə birjada səhm və yaxud istiqraz yerləşdirməklə (listinq) maliyyələşməyə dəstək göstərən məlumat və məsləhət xidmətləri proqramıdır. Məqsəd, şirkətlərin kapital bazarlarına çıxışını asanlaşdırmaq, onlara birja proseslərini öyrətmək və alternativ maliyyə mənbələri tapmaqda yardım etməkdir.
JET Group Ltd. 2021-ci ildə təsis edilmiş, Latın Amerikası, Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionlarını əhatə edən elektrik skuterlərinin paylaşımı (kicksharing) xidmətləri sahəsində fəaliyyət göstərən aparıcı beynəlxalq mikromobillik şirkətlərindəndir, Qazaxıstan, Braziliya, Azərbaycan, Gürcüstan, Özbəkistan, Çili və Meksikada milyonlarla istifadəçiyə xidmət göstərərək regionun ən sürətlə inkişaf edən mikromobillik platformalarından biri kimi tanınır.
2023-cü ildən etibarən Astana Beynəlxalq Birjasında (AIX) bir neçə istiqraz emissiyasını, o cümlədən beynəlxalq dayanıqlı maliyyələşmə prinsiplərinə uyğun yaşıl istiqraz buraxılışını uğurla həyata keçirmiş "JET Group Ltd." növbəti maliyyələşmə mərhələsində Azərbaycan kapital bazarını prioritet istiqamətlərdən biri kimi qiymətləndirir. Şirkət BFB vasitəsilə yerli kapital bazarına çıxış əldə etməkdə yüksək maraqlı olduğunu ifadə edib və bu istiqamətdə zəruri hazırlıq prosesinə fəal şəkildə başlayıb.

JET prepares to issue bonds in Azerbaijan
The Baku Stock Exchange (BSE) has signed an agreement with Kazakhstan-based JET Group Ltd. under its Listing Advisory Program (LAP).
As part of the program, preparations are underway to support the company's entry into Azerbaijan's capital market. To facilitate this process, BSE has organized meetings between JET Group and leading local investment firms.
Since JET Group Ltd. is a foreign legal entity, Azerbaijani legislation requires the company to issue secured corporate bonds in the local market. Accordingly, the planned bond issuance is expected to be backed by a guarantee from a local bank.
The Listing Advisory Program (LAP) provides companies with advisory and informational support for raising capital through the listing of shares or bonds on the Baku Stock Exchange. The initiative aims to simplify access to capital markets, educate companies about the listing process, and help them diversify their financing sources.
Founded in 2021, JET Group Ltd. is one of the leading international micromobility companies specializing in electric scooter sharing (kicksharing) services across Latin America, Central Asia, and the Caucasus. The company serves millions of users in Kazakhstan, Brazil, Azerbaijan, Georgia, Uzbekistan, Chile, and Mexico, making it one of the fastest-growing micromobility platforms in these regions.
Since 2023, JET Group has successfully completed several bond issuances on the Astana International Exchange (AIX), including a green bond issued in accordance with international sustainable finance principles. As the company enters its next stage of financing, it has identified Azerbaijan's capital market as one of its strategic priorities.
JET Group has expressed strong interest in accessing the local capital market through the Baku Stock Exchange and has already begun the necessary preparations for a potential bond offering in Azerbaijan.