Rusiyanın ilk nüvə bombasını hazırlayan mərkəz çip istehsalı üçün avadanlıq hazırlayacaq
Rusiyanın dövlət nüvə korporasiyası Rosatom-un tərkibinə daxil olan və SSRİ-nin ilk atom və hidrogen bombalarının hazırlanması ilə tanınan Rusiya Federal Nüvə Mərkəzi – VNIIEF yerli yarımkeçirici sənayesi üçün yeni avadanlıqlar hazırlayacaq.
Tech.az xəbər verir ki, CNews-un məlumatına görə, layihənin həyata keçirilməsi üçün Rusiyanın Sənaye və Ticarət Nazirliyi (Minpromtorq) tərəfindən 992,85 milyon rubl (təxminən 12,7 milyon ABŞ dolları) vəsait ayrılıb.
VNIIEF müsabiqədə yeganə iştirakçı olub və 6 iyul 2026-cı ildə "Dentist" adlı elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işi üzrə müqavilə imzalayıb. Layihənin 30 oktyabr 2029-cu ilədək tamamlanması planlaşdırılır.
Layihə çərçivəsində mikroçiplərin istehsalında istifadə olunan iki əsas avadanlıq hazırlanacaq. Bunlardan biri diametri 100, 150 və 200 mm olan silisium lövhələrinin müvəqqəti birləşdirilməsi (bonding), digəri isə onların ayrılması və təmizlənməsi (debonding) üçün nəzərdə tutulub.
Müvəqqəti bonding texnologiyası mürəkkəb mikroçiplərin istehsalında geniş tətbiq olunur. Bu proses zamanı silisium lövhəsi xüsusi daşıyıcı lövhəyə müvəqqəti bərkidilir ki, sonrakı emal, nazikləşdirmə və daşınma mərhələləri təhlükəsiz şəkildə həyata keçirilsin. İstehsal tamamlandıqdan sonra lövhələr ayrılır və yapışqan qalıqları xüsusi debonding sistemi vasitəsilə təmizlənir.
Texniki şərtlərə əsasən, hazırlanacaq avadanlıqlarda maksimum dərəcədə yerli komponentlərdən istifadə olunmalıdır. Buraya Rusiya istehsalı prosessorlar əsasında kontrollerlər, yerli mikrokontroller və proqramlaşdırılan məntiq sxemləri (FPGA), vakuum sistemləri, avtomatik yükləmə-boşaltma mexanizmləri və proqram təminatı daxildir.
Bu layihə Rusiyanın xarici texnologiyalardan asılılığını azaltmaq və ölkədə mikroelektronika istehsalını inkişaf etdirmək strategiyasının bir hissəsi hesab olunur.

The Russian Federal Nuclear Center – VNIIEF, part of the Russian state nuclear corporation Rosatom and known for developing the USSR's first atomic and hydrogen bombs, will develop new equipment for the domestic semiconductor industry.
Tech.az reports that, according to CNews, the Russian Ministry of Industry and Trade (Minpromtorg) has allocated 992.85 million rubles (approximately 12.7 million US dollars) for the implementation of the project.
VNIIEF was the only participant in the competition and signed a contract for the scientific research and experimental design work "Dentist" on July 6, 2026. The project is scheduled to be completed by October 30, 2029.
Two main pieces of equipment used in the production of microchips will be developed within the framework of the project. One of them is intended for temporary bonding of silicon wafers with a diameter of 100, 150 and 200 mm (bonding), and the other for their separation and cleaning (debonding).
Temporary bonding technology is widely used in the production of complex microchips. During this process, a silicon wafer is temporarily attached to a special carrier board so that subsequent processing, thinning and transportation stages can be carried out safely. After production is completed, the wafers are separated and adhesive residues are removed using a special debonding system.
According to the technical specifications, the equipment to be manufactured must use domestic components to the maximum extent possible. This includes controllers based on Russian-made processors, domestic microcontrollers and programmable logic circuits (FPGA), vacuum systems, automatic loading-unloading mechanisms and software.
This project is considered part of Russia's strategy to reduce its dependence on foreign technologies and develop microelectronics production in the country.