ABŞ-ın elektromobil istehsalçısı Tesla Çində süni intellekt əsaslı səsli köməkçi funksiyasını rəsmi qeydiyyatdan keçirib. Şanxay hakimiyyətinin açıqlamasına görə, şirkət generativ Sİ texnologiyasını ölkənin kiberməkan tənzimləyicisinə təqdim edib. Bu prosedur Çində fəaliyyət göstərən bütün Sİ xidmətləri üçün məcburidir.
Məlumata əsasən, Tesla-nın bu funksiyası Şanxayda qeydiyyatdan keçmiş 158 Sİ məhsulu və xidmətindən biridir. Çin hökuməti son dövrlərdə sürətlə inkişaf edən süni intellekt texnologiyalarına nəzarəti gücləndirir.
Qeydiyyat Tesla-nın Çində bazar payını qorumağa çalışdığı bir dövrə təsadüf edir. Şirkətin “Full Self-Driving” sistemi hələ də ölkədə tam təsdiq almayıb. Bu arada yerli elektromobil istehsalçıları avtomobillərinə daha çox Sİ funksiyaları əlavə edir.
Bildirilir ki, Tesla Çində səsli idarəetmə üçün DeepSeek və ByteDance şirkətlərinin texnologiyalarından istifadə etməyi planlaşdırır.

US electric car maker Tesla has officially registered its AI-powered voice assistant feature in China. The Shanghai government said the company has submitted its generative AI technology to the country's cyberspace regulator. The procedure is mandatory for all AI services operating in China.
According to the report, Tesla's feature is one of 158 AI products and services registered in Shanghai. The Chinese government has been tightening its grip on rapidly developing AI technologies in recent years.
The registration comes as Tesla is trying to maintain its market share in China. The company's "Full Self-Driving" system has yet to receive full approval in the country. Meanwhile, local electric car manufacturers are adding more AI features to their cars.
Tesla is reportedly planning to use DeepSeek and ByteDance's technologies for voice control in China.