Kaspi.kz "Hepsiburada"nın əsas hissəsini alır
Türk elektron ticarət platforması Hepsiburada-nın satışı ilə bağlı proseslər davam edir. Qazaxıstanın ən böyük qruplarından biri olan Kaspi.kz, Hepsiburada-nın əsas hissədarı olacaq. Şirkət açıqlama verərək bildirib ki, Hanzade Doğan, Vuslat Doğan Sabancı, Begüm Doğan Faralyalı, Arzuhan Doğan Yalçındağ və Işıl Doğanla birlikdə, Hepsiburada-nın 65.4%-ni təmsil edən A və B qrup səhmlərinin köçürülməsi üçün bağlayıcı müqavilə imzalanıb.
Hepsiburada 2000-ci ildə Hanzade Doğan tərəfindən yaradılıb və Türkiyənin aparıcı e-ticarət platformalarından biri olaraq fəaliyyət göstərir. Hazırda şirkət 101 min iş ortağı və 12 milyon aktiv müştəriyə xidmət göstərir. 2023-cü ildə Hepsiburada-nın ümumi satış həcmi təxminən 4 milyard ABŞ dollarına çatıb.
Şirkətin açıqlamasına görə, bu proses nəticəsində ümumi səhmlərin köçürülməsi 1 milyard 127 milyon ABŞ dolları dəyərində qiymətləndirilib. Ödəmənin iki hissədə həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Səhmlərin təhvili üçün adi bağlanış şərtləri və Türkiyə qanunvericilik orqanlarının icazələri gözlənilir. Sazişin 2025-ci ilin ilk rübündə tamamlanması planlaşdırılır.
Kaspi.kz CEO-su anlaşmaya dair fikirlərini bildirib:
Kaspi.kz-in icraçı direktoru və həmtəsisçisi Mixeil Lomtadze bu anlaşma haqqında danışaraq deyib: "Hepsiburada ilə əməkdaşlıq etməkdən məmnunuq. Hədəfimiz, bazarımızı 100 milyona yaxın əhaliyə çatdırmaq idi. Hepsiburada-nın müsbət göstəricisi, şirkətin dayanıqlı və gəlirli böyüməyə sadiq olduğunu təsdiqləyir. Biz, Kaspi.kz olaraq, bu əməkdaşlıq çərçivəsində daha maraqlı məhsul və xidmətlər hazırlamağı və iki şirkət arasında təcrübə mübadiləsini gücləndirməyi hədəfləyirik. Bundan əlavə, bu anlaşma, hər iki ölkədəki kiçik və orta müəssisələrə (KOBİ) yeni imkanlar yaradacaq."
Hanzade Doğan: "Hepsiburada üçün mühüm dönüş nöqtəsidir"
Hepsiburada-nın təsisçisi və İdarə Heyətinin sədri Hanzade Doğan isə bu anlaşmanı şirkət üçün əhəmiyyətli bir dönəm olaraq qiymətləndirib: "24 il əvvəl yaratdığım Hepsiburada qrupunun bu gün yeni bir mərhələyə qədəm qoymasını qürurla izləyirəm. Kaspi.kz ilə olan bu əməkdaşlıq bizə daha parlaq bir gələcək vəd edir."
Sazişin şərtlərinə görə, səhmlərin devri üçün ödəniş iki taksitdə ediləcək. İlk taksit olaraq 600 milyon dollar bağlanış zamanı ödəniləcək, ikinci taksit isə, 526,9 milyon dollar, bağlanışdan ən geci 6 ay sonra ödənəcək.
Sazişin bağlanması üçün bütün hüquqi prosedurlar və tənzimləmə şərtlərinin yerinə yetirilməsi gözlənilir, və bu prosesin 2025-ci ilin ilk rübündə tamamlanması planlaşdırılır.

Kaspi.kz buys the main part of "Hepsiburada"
The sale process of the e-commerce platform Hepsiburada is underway. Kaspi.kz, one of Kazakhstan's largest groups, will become the majority shareholder of Hepsiburada. In an official statement, the company announced that Hanzade Doğan, Vuslat Doğan Sabancı, Begüm Doğan Faralyalı, Arzuhan Doğan Yalçındağ, and Işıl Doğan have signed a binding agreement to transfer 65.4% of Hepsiburada's A and B group shares to Kaspi.kz.
Founded in 2000 by Hanzade Doğan, Hepsiburada has been a leading e-commerce platform in Turkey. The company currently serves 12 million active customers with 101,000 business partners. In 2023, Hepsiburada's total sales volume reached approximately $4 billion, with a positive EBITDA.
According to the company, the total value of the share transfer is estimated at $1.127 billion. The payment will be made in two installments.
The completion of the share transfer is subject to customary closing conditions and approval from Turkish regulatory authorities. The deal is expected to close in the first quarter of 2025.
Kaspi.kz CEO shared his thoughts on the agreement:
Kaspi.kz CEO and co-founder Mikheil Lomtadze expressed his excitement about the agreement, stating, "We are thrilled to join forces with one of Turkey's leading e-commerce companies, Hepsiburada. Expanding our market to a population of nearly 100 million was a top priority for us. Hepsiburada's positive EBITDA demonstrates the company's commitment to sustainable, profitable growth. Following the transaction, Kaspi.kz looks forward to collaborating with Hepsiburada to develop more attractive products and services for consumers and sellers, and to share experiences, enabling mutual learning for both companies. We believe this partnership will open new opportunities for SMEs in both Kazakhstan and Turkey."
Hanzade Doğan: "A significant turning point for Hepsiburada"
Hepsiburada’s founder and Chairwoman Hanzade Doğan also commented on the deal, calling it a significant milestone for the company: "Today marks an important turning point for the Hepsiburada Group, which I founded 24 years ago. Hepsiburada, which has led Turkey's digitalization journey with its innovative e-commerce solutions, is now taking a major step into an exciting future with Kazakhstan's largest group, Kaspi.kz."
Doğan emphasized her pride in Hepsiburada's achievements, including its skilled workforce of nearly 10,000 employees, 101,000 business partners, and 12 million active customers. "Our entire ecosystem has worked tirelessly to create one of Turkey's strongest brands. In 2021, we were honored to wave our country's flag among global tech giants as Turkey's first and only publicly traded company on NASDAQ."
Details of the deal signed on October 17
According to the details of the share transfer agreement, Kaspi.kz and the Doğan family members signed the agreement on October 17, 2024. The total share transfer value is approximately $1.127 billion, with the first installment of $600 million payable at closing, and the second installment of $526.9 million to be paid no later than six months after closing.
The transaction is expected to be completed in the first quarter of 2025, subject to regulatory approvals and customary closing conditions.