07 Avqust 2026 18:24
Süni intellekt əsaslı tətbiqlərin hazırlanması ilə məşğul olan DRS startapı, Silikon Vadisinin aparıcı vençur fondlarından biri olan Andreessen Horowitz (a16z) tərəfindən təşkil edilən a16z Speedrun akselerasiya proqramının SR007 mərhələsinə qəbul edilib.
Şirkət həmçinin a16z Speedrun komandasının üzvləri Joshua Lu və Marcus Segal tərəfindən məbləği açıqlanmayan investisiya da cəlb edib.
DRS, Kolektif House-un həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Ahmet Onur, eləcə də Osman Elsöz və Talha Alver tərəfindən təsis edilib. Startap qlobal bazar üçün yeni kateqoriya yaradan süni intellekt əsaslı istehlakçı tətbiqləri hazırlamağı hədəfləyir.
Bir müddət gizli ("stealth mode") rejimində fəaliyyət göstərən DRS komandası indiyədək ümumilikdə 100 milyondan çox istifadəçiyə çatmış məhsulların hazırlanmasında iştirak etmiş mütəxəssislərdən ibarətdir.
Startapın adı Formula 1-də ötməni asanlaşdıran Drag Reduction System (DRS) texnologiyasından götürülüb. Ahmet Onur bildirib ki, bu ad onların mühəndisliyə, dəqiqliyə və qalib gəlmək mədəniyyətinə olan yanaşmasını əks etdirir.
Onurun sözlərinə görə, o, Osman Elsöz və Talha Alver ilə ötən il süni intellekt yönümlü istehlakçı tətbiqləri studiyası yaratmaq qərarı verərkən tanış olub və qısa müddətdə təsisçi komanda formalaşıb. Elsöz və Alver daha əvvəl ABŞ-ın oyun şirkəti SciPlay tərəfindən satın alınan Türkiyə oyun startapı Alictus-da rəhbər vəzifələrdə çalışıblar.
LinkedIn paylaşımında Ahmet Onur qeyd edib ki, Kolektif House inkişafını davam etdirərkən onun üçün yenidən təsisçi kimi fəaliyyətə başlamağın vaxtı çatıb və bu dəfə məqsəd ilk gündən qlobal miqyasda uğur qazanacaq texnologiya şirkəti qurmaqdır.

DRS, an AI-powered startup, has been accepted into the SR007 round of the a16z Speedrun acceleration program organized by Andreessen Horowitz (a16z), one of the leading venture funds in Silicon Valley.
The company has also attracted an undisclosed amount of investment from a16z Speedrun team members Joshua Lu and Marcus Segal.
DRS was founded by Ahmet Onur, co-founder and CEO of Kolektif House, as well as Osman Elsöz and Talha Alver. The startup aims to develop AI-powered consumer applications that create a new category for the global market.
Operating in stealth mode for a while, the DRS team consists of experts who have participated in the development of products that have reached more than 100 million users.
The startup's name is taken from the Drag Reduction System (DRS) technology that facilitates overtaking in Formula 1. Ahmet Onur said the name reflects their approach to engineering, precision and a culture of winning.
According to Onur, he met Osman Elsöz and Talha Alver last year when they decided to create an AI-focused consumer applications studio, and the founding team was formed in a short time. Elsöz and Alver previously held leadership positions at Alictus, a Turkish gaming startup that was acquired by US gaming company SciPlay.
In a LinkedIn post, Ahmet Onur noted that while Kolektif House continues to grow, it is time for him to start working as a founder again, and this time the goal is to build a technology company that will be successful on a global scale from day one.