Li Auto çip istehsalına başlayır
Çinin premium elektromobil istehsalçısı Li Auto öz çip inkişafı bölməsini ayrıca şirkətə çevirib. Şirkətin məlumatına görə, Xinchuang Zhihe (Shanghai) Technology Co., Ltd. adlı yeni müəssisə 13 iyul 2026-cı il tarixində 100 min yuan nizamnamə kapitalı ilə qeydiyyata alınıb və tamamilə Li Auto-ya məxsusdur.
Yeni yaradılan şirkət Li Auto-nun süni intellekt dəstəyi ilə işləyən avtomobil prosessorlarının hazırlanmasına cavabdeh olacaq. Müəssisə Mach M100 seriyalı çiplərin yaradılması prosesini tam şəkildə idarə edəcək. Buraya prosessor arxitekturasının layihələndirilməsi, IP bloklarının hazırlanması, kompilyatorların hazırlanması, çiplərin istehsalı və avtomobillərdə istifadədən əvvəl sınaq mərhələləri daxildir.
Bu addım Li Auto-nun avtomobil texnologiyalarında xarici təchizatçılardan asılılığını azaltmaq və öz proqram-aparat ekosistemini gücləndirmək strategiyasının bir hissəsi hesab olunur. Şirkət gələcək nəsil ağıllı avtomobillərində süni intellekt funksiyalarını daha effektiv idarə etmək üçün xüsusi hazırlanmış çiplərə üstünlük verir.
Qeyd edək ki, Çin elektromobil bazarında bu yanaşmanı tətbiq edən ilk şirkət Li Auto deyil. Bundan əvvəl Nio da avtomobil çiplərinin hazırlanması istiqamətini ayrıca törəmə şirkət – Anhui Shenji Technology vasitəsilə inkişaf etdirməyə başlamışdı.
2015-ci ildə təsis edilən Li Auto premium seqmentdə fəaliyyət göstərən Çin avtomobil istehsalçılarından biridir. Şirkət əsasən ağıllı elektromobillər və uzun yürüş ehtiyatına malik hibrid avtomobillər istehsal edir.

Li Auto starts chip production
Chinese premium electric car manufacturer Li Auto has spun off its chip development division into a separate company. According to the company, the new entity, Xinchuang Zhihe (Shanghai) Technology Co., Ltd., was registered on July 13, 2026, with a registered capital of 100,000 yuan and is wholly owned by Li Auto.
The newly formed company will be responsible for the development of Li Auto’s AI-powered automotive processors. The company will fully manage the development process of the Mach M100 series of chips. This includes the design of the processor architecture, the development of IP blocks, the development of compilers, the production of chips and the testing stages before use in cars.
The move is considered part of Li Auto’s strategy to reduce its dependence on foreign suppliers in automotive technologies and strengthen its own software and hardware ecosystem. The company prefers specially designed chips to more effectively manage AI functions in its next-generation smart cars.
It should be noted that Li Auto is not the first company to adopt this approach in the Chinese electric car market. Previously, Nio had also started developing its own automotive chip manufacturing business through a separate subsidiary, Anhui Shenji Technology.
Founded in 2015, Li Auto is one of China’s premium car manufacturers. The company mainly produces smart electric cars and long-range hybrid cars.