London məhkəməsi Apple şirkətini 502 milyon dollar cərimə edib
London Apellyasiya Məhkəməsi, Apple şirkətinin ABŞ mənşəli Optis Cellular Technology LLC şirkətinə 502 milyon dollar təzminat ödəməli olduğuna qərar verib. Bu qərar, Apple ilə Optis arasında 4G texnologiyası ilə bağlı uzun müddət davam edən patent mübahisəsinin növbəti mərhələsi hesab olunur.
Mübahisənin kökü 2019-cu ildə Texas mərkəzli Optis şirkətinin Apple-ı, iPhone və iPad kimi cihazlarında 4G texnologiyasına dair patentlərin istifadəsi səbəbindən Londonda məhkəməyə verməsi ilə başlanıb. Optis, bu patentlərin texnoloji standartlar üçün vacib olduğunu iddia edir və onların istifadəsinə görə kompensasiya tələb edir.
Ötən il London Ali Məhkəməsi Apple-a 56.43 milyon dollar (faizlərlə birlikdə) ödəməyə qərar vermişdi. Bu məbləğ, müəyyən bir dövr üçün keçmiş və gələcək satışları əhatə edirdi. Lakin Optis, bu məbləği kifayət qədər aşağı hesab edərək qərarı apellyasiya etməyi qərara almış və bu ilin fevral-mart aylarında iş yenidən məhkəməyə təqdim olunmuşdu.
Nəticədə, London Apellyasiya Məhkəməsi açıqladığı qismən redaktə olunmuş qərarda Apple-a 2013-2027-ci illəri əhatə edən dövr üçün global patent lisenziyası müqabilində 502 milyon dollar təzminat ödəməsini tələb edib. Bu məbləğə faizlər daxil deyil.
Apple şirkətinin sözçüsü məhkəmə qərarından narazı olduqlarını bildirib və apellyasiya şikayəti verəcəklərini açıqlayıb:
“Optis heç bir məhsul istehsal etmir, yalnız patent alıb şirkətləri məhkəməyə verməklə məşğuldur. Biz bu cür ədalətsiz ödəniş tələblərinə qarşı müdafiəmizi davam etdirəcəyik,” – deyə Apple bəyan edib.
Optis-in nümayəndəsi isə məhkəmənin qərarını alqışlayıb və bildirib ki, bu qərar “əvvəlki səhv hökmü düzəltdi və bizim patentlərimizin Apple cihazları üçün həqiqi dəyərini təsdiqləməyə doğru mühüm bir addım oldu.” O əlavə edib ki, şirkət bütün dünyada milyonlarla cihazın yüksək sürətli bağlantı imkanlarını təmin edən patentlərinə görə ədalətli kompensasiya almaqda israrlıdır.
Bu qərar, Apple və Optis arasında FRAND prinsipləri (ədalətli, əsaslandırılmış və ayrı-seçkiliksiz lisenziyalaşdırma şərtləri) ətrafında davam edən çoxillik hüquqi mübarizənin sonuncu mərhələsidir.

London court fines Apple $502 million
The London Court of Appeal has ruled that Apple must pay $502 million in damages to the U.S.-based company Optis Cellular Technology LLC. The decision marks a new chapter in the long-running patent dispute between Apple and Optis over 4G technology.
The dispute began in 2019 when Texas-based Optis sued Apple in London, alleging that the iPhone and iPad used its essential 4G technology patents without proper licensing. Optis claims these patents are critical to technological standards and is seeking compensation for their use.
Last year, the High Court of London ordered Apple to pay $56.43 million (plus interest), covering past and future sales for a specific period. However, Optis found the amount too low and appealed the decision, leading to new hearings in February and March of this year.
Ultimately, the Court of Appeal ruled in a partially redacted decision that Apple must pay $502 million for a global patent license covering the period from 2013 to 2027. This amount does not include interest.
An Apple spokesperson expressed dissatisfaction with the ruling and announced plans to appeal:
"Optis produces no products and exists solely to acquire patents and sue companies. We will continue to defend against such unfair payment demands," Apple said in a statement.
An Optis representative welcomed the decision, stating that it “corrected a flawed earlier ruling and represents an important step toward recognizing the true value of our patents in Apple devices.” They added that the company is committed to receiving fair compensation for its patents, which enable high-speed connectivity in millions of devices worldwide.
This ruling is the latest development in the years-long legal battle between Apple and Optis over FRAND principles—Fair, Reasonable, and Non-Discriminatory terms for licensing standard-essential patents.