Luvr muzeyinin təhlükəsizlik parolu “Louvre” imiş
Paris Luvr muzeyindəki səs-küylü oğurluq hadisəsindən sonra aparılan araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, muzeyin təhlükəsizlik sisteminin parolu sadəcə “Louvre” olub. Libération qəzetinin yazdığına görə, 19 oktyabrda dörd nəfər cəmi yeddi dəqiqəyə 88 milyon avro dəyərində tarixi zinət əşyalarını oğurlayıb.
Auditor sənədləri göstərib ki, muzeydə təhlükəsizliklə bağlı ciddi boşluqlar hələ 11 il əvvəl müəyyən edilib. Sistem hələ 2003-cü ildə alınmış köhnəlmiş “Windows Server 2003” üzərində işləyirmiş.
Fransa mədəniyyət naziri Rəşidə Dati əvvəlcə “sistemdə nasazlıq olmadığını” desə də, sonradan bu boşluqları təsdiqləyib. Telegram-ın yaradıcısı Pavel Durov isə hadisəni “bir vaxtlar böyük olan ölkənin tənəzzülünün daha bir göstəricisi” adlandırıb.

The security password for the Louvre Museum is "Louvre"
After a high-profile theft at the Louvre Museum in Paris, an investigation revealed that the password to the museum’s security system was simply “Louvre.” According to the newspaper Libération, four men stole 88 million euros worth of historical jewels in just seven minutes on October 19.
Auditors’ documents showed that serious security flaws at the museum were identified 11 years ago. The system was running on outdated Windows Server 2003, purchased in 2003.
French Culture Minister Rachida Dati initially said that “there was no system failure,” but later confirmed the flaws. Telegram founder Pavel Durov called the incident “another indicator of the decline of a once-great country.”