05 Noyabr 2025 17:45
Məşhur investor Maykl Byurri, 2008-ci il qlobal maliyyə böhranını öncədən proqnozlaşdırması və “The Big Short” (“İqra na ponijeniye”) filmi ilə tanınması ilə yadda qalan, indi NVIDIA və Palantir şirkətlərinin dəyərinin kəskin enəcəyini düşünür. Onun fikrincə, süni intellekt bazarında yaranmış “balon” yaxın zamanda partlayacaq. Bu barədə Sherwood News məlumat yayıb.
Byurrinin idarə etdiyi Scion Asset Management fondu 1 milyon NVIDIA və 5 milyon Palantir səhminə 1,1 milyard dollarlıq put opsion alıb. Put opsion – investora səhmləri əvvəlcədən müəyyən edilmiş qiymətlə satmaq hüququ verir. Yəni Byurri bu səhmlərin qiymətinin tezliklə düşəcəyinə güvənir.
Investor hesab edir ki, süni intellekt texnologiyalarına artan maraq bazarda “həddindən artıq dəyər” yaradıb və bu vəziyyət 2000-ci illərin “dotcom” böhranını xatırladır.
Byurri mövzu ilə bağlı rəsmi açıqlama verməsə də, X (keçmiş Twitter) platformasında yazdığı son paylaşımda belə bildirib: “Bəzən yeganə qalib gediş – heç oynamamaqdır.”
Ekspertlər isə qeyd edirlər ki, Byurrinin təcrübəsinə baxmayaraq, süni intellekt bazarı hələ də böyüməyə davam edir və ən təcrübəli investorlar belə, bəzən səhv edə bilərlər.

Investor who predicted the 2008 crisis: "NVIDIA and the artificial intelligence 'bubble' will burst"
05 November 2025 17:45
949 views
Famous investor Michael Burry, known for his prediction of the 2008 global financial crisis and the film “The Big Short”, now believes that the value of NVIDIA and Palantir will sharply decline. In his opinion, the “bubble” that has formed in the artificial intelligence market will burst soon. This was reported by Sherwood News.
The Scion Asset Management fund managed by Burry bought a $ 1.1 billion put option on 1 million NVIDIA and 5 million Palantir shares. A put option gives the investor the right to sell shares at a predetermined price. That is, Burry is confident that the price of these shares will soon fall.
The investor believes that the growing interest in artificial intelligence technologies has created “excessive value” in the market, and this situation is reminiscent of the “dotcom” crisis of the 2000s.
Although Burry has not made an official statement on the subject, in a recent post on the X platform (formerly Twitter), he said: “Sometimes the only winning move is not to play at all.”
Experts note that despite Burry’s experience, the artificial intelligence market is still growing and even the most experienced investors can sometimes make mistakes.