Rəqəmsal oyun ekosisteminin inkişafını dəstəkləyən Xsolla-IDDA İnkubasiya Proqramına start verilib
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və “Xsolla” şirkətinin tərəfdaşlığı əsasında ərsəyə gələn Xsolla-IDDA İnkubasiya Proqramına qeydiyyat başlayıb. Proqram Azərbaycan və regionun fərdi oyun tərtibatçıları, eləcə də erkən mərhələdə olan oyun komandaları üçün ideyadan başlayaraq minimal işlək məhsulun yaradılmasını əhatə edən inkişaf strategiyası, beynəlxalq ekspertlərdən mentorluq dəstəyi və peşəkar bacarıqların inkişafı istiqamətində geniş imkanlar yaradır.
Xsolla-IDDA İnkubasiya Proqramı bu ilin aprel–iyun aylarında hibrid formatda (oflayn və onlayn) ingilis dilində keçiriləcək. Proqram çərçivəsində iştirakçılara 50-dən çox beynəlxalq oyun sənayesi eksperti ilə işləmək imkanı yaradılacaq, fərdi mentorluq sessiyaları təşkil olunacaq, həmçinin oyun dizaynı, oyun tərtibatçılığı və biznesi üzrə ixtisaslaşmış təlimlər keçiriləcək. Bununla yanaşı, iştirakçılara “go-to-market” strategiyasının hazırlanması və komanda inkişafı istiqamətində dəstək göstəriləcək.
Ümumilikdə, proqramda seçim mərhələsini uğurla tamamlayan 15 iştirakçının – fərdi tərtibatçıların və ya komandaların iştirakı nəzərdə tutulur. Proqramın sonunda ən yüksək nəticə göstərmiş 4 studiyaya xüsusi mükafatlar təqdim ediləcək. Qaliblər 2026-cı ildə Almaniyanın Köln şəhərində keçiriləcək “Gamescom Cologne” beynəlxalq sərgisinə iki nəfərlik səfər imkanı əldə edəcək, həmçinin “Xsolla” şirkətinin oyun nəşri və monetizasiya alətlərinə pulsuz çıxış qazanacaqlar. Bununla yanaşı, qaliblər investor və oyun nəşriyyatçıları ilə görüşlərdə iştirak edəcək və əlavə olaraq 12 ay müddətində mentorluq dəstəyi ala biləcəklər.

Xsolla-IDDA Incubation Program launched to support the development of the digital gaming ecosystem
Registration for the Xsolla-IDDA Incubation Program, created in partnership with the Innovation and Digital Development Agency (IRIA) and Xsolla, has begun. The program provides individual game developers from Azerbaijan and the region, as well as early-stage game teams, with a development strategy that includes creating a minimally viable product, mentoring support from international experts, and extensive opportunities for professional skills development.
The Xsolla-IDDA Incubation Program will be held in April-June of this year in a hybrid format (offline and online) in English. Within the framework of the program, participants will have the opportunity to work with more than 50 international game industry experts, individual mentoring sessions will be organized, as well as specialized trainings on game design, game development, and business. In addition, participants will be provided with support in developing a “go-to-market” strategy and team development.
In total, the program is expected to involve 15 participants - individual developers or teams - who have successfully completed the selection stage. At the end of the program, the top 4 studios will be awarded special prizes. The winners will receive a trip for two to the international exhibition “Gamescom Cologne” in Cologne, Germany in 2026, as well as free access to Xsolla’s game publishing and monetization tools. In addition, the winners will participate in meetings with investors and game publishers and will be able to receive additional mentoring support for 12 months.