2017-ci ildə keçirilməsi planlaşdırılan, amma tamamilə uğursuz alınan Fyre Festival adlı musiqi festivalının adı (brendi) eBay platformasında 245,300 ABŞ dollarına satılıb. Festivalın adını kimin aldığı və bu brendlə nə etmək istədiyi hələlik məlum deyil.
Bu festivalın təşkilatçısı Billi MakFarland (Billy McFarland) idi. O, insanlara Baham adalarında keçiriləcək lüks bir tədbir vəd etmişdi: məşhur müğənnilər, dəbdəbəli villalar, gurme yeməklər və s. Lakin festival günü iştirakçılar çadırlarda qalmalı oldu, yemək kimi sadə bir sendviç aldılar və adada köməksiz vəziyyətdə qaldılar.
Bu hadisə böyük qalmaqala səbəb oldu. İnsanlar aldadıldıqlarını anlayanda, MakFarland məhkəməyə verildi və 6 il həbs cəzası aldı. O, 2022-ci ildə azadlığa çıxdı.
Azadlığa çıxdıqdan sonra o, yenidən Fyre Festival 2 adlı tədbir keçirmək istədiyini açıqladı. Bildirildi ki, bu festival Meksikada baş tutacaq və biletlər 1,400 dollardan 1 milyon dollara qədər olacaq. Amma Meksika rəsmiləri bu haqda heç bir məlumatlarının olmadığını və belə bir tədbirə icazə verilmədiyini dedilər. Yəni, ikinci festival da baş tutmadı.
MakFarland sonda qərara gəldi ki, Fyre Festival adını satışa çıxarsın. O, iddia edir ki, bu ad hələ də moda və əyləncə sahəsində istifadə oluna bilər. Amma çoxları düşünür ki, bu ada maraq yalnız onun qalmaqallı keçmişinə görədir.
Brendin satışından gələn pulun bir hissəsi MakFarland-ın borcuna — yəni əvvəlki festival zamanı aldadılmış insanlara ödənməli olduğu məbləğə yönəldiləcək. Amma onun ümumi borcu 26 milyon dollar olduğu üçün bu məbləğ çox kiçik bir hissəni əhatə edir.
Bu hadisə onu göstərir ki, bəzən uğursuz və qalmaqallı keçmişə malik bir ad belə, yenidən pul qazanmaq üçün istifadə edilə bilər. İndi isə hamı maraqla gözləyir: Fyre Festival adını alan şəxs bu brendlə nə edəcək?

Famous fraudster’s failed festival brand sold for $245,000 on eBay
The name (brand) of the Fyre Festival, a music festival planned for 2017 but ended in complete failure, was sold on the eBay platform for $245,300. It is still unknown who bought the festival’s name and what they intend to do with this brand.
The festival was organized by Billy McFarland, who promised people a luxury event in the Bahamas featuring famous musicians, lavish villas, gourmet meals, and more. However, on the festival day, attendees had to stay in tents, received simple sandwiches as food, and were left stranded on the island without proper support.
This event caused a major scandal. When people realized they were deceived, McFarland was taken to court and sentenced to six years in prison. He was released in 2022.
After his release, he announced plans to organize a second event called Fyre Festival 2. It was reported that the festival would take place in Mexico with tickets priced between $1,400 and $1 million. However, Mexican authorities stated they had no information about such an event and that no permission had been granted. Thus, the second festival never happened.
Eventually, McFarland decided to put the Fyre Festival brand up for sale. He claims the brand can still be used in the fashion and entertainment industries. However, many believe the interest in the brand exists only because of its scandalous past.
Part of the money from the brand sale will be used to pay off McFarland’s debts — specifically, the amount owed to people who were deceived during the original festival. But since his total debt is $26 million, this amount represents only a small fraction.
This case shows that sometimes even a brand with a failed and scandalous past can be used to generate money again. Now everyone is watching closely: what will the buyer do with the Fyre Festival brand?