Meta 2026-cı ildə ödənişli və qapalı süni intellekt modeli təqdim edəcək
Meta şirkəti süni intellekt sahəsindəki strategiyasını kökündən dəyişməyə hazırlaşır. Bloomberg-in məlumatına görə, şirkət illərdir dəstəklədiyi açıq mənbə siyasətindən imtina edərək, rəqibləri Google və OpenAI kimi qapalı və pullu sistemə keçməyi planlaşdırır. Avocado kod adı verilən yeni modelin 2026-cı ilin yazında təqdim edilməsi gözlənilir. Bu yeni sistem hamıya açıq olmayacaq, əksinə, giriş ciddi şəkildə nəzarətdə saxlanılacaq və pullu abunə əsasında təklif ediləcək.
Bu kəskin dönüşün əsas səbəbi şirkətin əvvəlki uğursuzluğu ilə bağlıdır. Belə ki, 2025-ci ilin əvvəlində təqdim edilən Llama 4 modeli həm Silikon Vadisini, həm də Mark Zukerberqi məyus edib. Gözləntiləri doğrultmayan bu layihədən sonra Zukerberq komandanın tərkibini yeniləyib və diqqəti birbaşa gəlir gətirə biləcək layihələrə yönəldib. O, hazırda TBD Lab adlı yeni komanda ilə birlikdə işləyir və prosesə şəxsən nəzarət edir.
Şirkətin süni intellekt yarışında geri qaldığını düşünən rəhbərlik, vəziyyəti düzəltmək üçün işəgötürmə siyasətinə başlayıb. Meta onlarla milyon dollar maaş təklif edərək Apple-ın süni intellekt şöbəsinin rəhbərini, eləcə də OpenAI və Anthropic kimi aparıcı şirkətlərdən təcrübəli tədqiqatçıları öz tərəfinə çəkib. Həmçinin, GitHub-ın keçmiş rəhbəri Nat Fridman məhsul inkişafına, Scale AI-nin qurucusu Aleksandr Van isə superintellekt laboratoriyasına rəhbərlik edəcək.

Meta will introduce a paid and closed artificial intelligence model in 2026
Meta is preparing to radically change its strategy in the field of artificial intelligence. According to Bloomberg, the company plans to abandon the open-source policy it has supported for years and switch to a closed and paid system similar to competitors like Google and OpenAI. The new model, codenamed Avocado, is expected to be introduced in the spring of 2026. Unlike previous releases, this system will not be available to everyone; instead, access will be strictly controlled and offered through a paid subscription.
The main reason behind this sharp shift is the company’s previous failure. The Llama 4 model, introduced in early 2025, disappointed both Silicon Valley and Mark Zuckerberg. After the project failed to meet expectations, Zuckerberg restructured the team and redirected the focus toward projects capable of generating direct revenue. He is currently working with a new team called TBD Lab and is personally overseeing the process.
Believing that the company has fallen behind in the AI race, Meta’s leadership has launched an aggressive hiring strategy to turn things around. The company has offered tens of millions of dollars in salary to recruit the head of Apple’s AI division, as well as experienced researchers from leading companies such as OpenAI and Anthropic. In addition, former GitHub CEO Nat Friedman will oversee product development, while Scale AI’s founder Alexandr Wang will lead the superintelligence lab.