Meta 300MVt Günəş Enerjisi və Enerji Saxlama Sisteminə böyük sərmayə qoyur
Facebook, Instagram və WhatsApp-ın ana şirkəti olan Meta Orsted şirkəti ilə 300 MVt günəş enerjisi və enerji saxlama sistemi üçün müqavilə imzalayıb. Bu razılaşma ilə Meta ABŞ-ın Arizona ştatında inşa edilən 300 MVt günəş fermasının və 300 MVt batareya enerji saxlama sisteminin istehsalının əksəriyyətinə sahib olacaq.
Bu obyektin 2024-cü ildə başa çatdırılması planlaşdırılır. Bundan əlavə, Meta bu ilin əvvəlində başqa 50 MVt-lıq günəş enerjisi qurğusu və 2024-cü ildə istismara veriləcək 200 MVt-lıq günəş qurğusu üçün istehsalın bir hissəsini alacaq. Meta-nın bu hərəkəti Arizonadakı Mesa kampusunu qidalandırmaq məqsədi daşıyır. Şirkət 2020-ci ildə xalis-sıfır emissiyalara və tam bərpa olunan enerjidən istifadəyə nail olub və 2025-ci ilə qədər təkcə ABŞ-da 9,8 GVt külək və günəş gücünə sərmayə qoymağı planlaşdırır.

Meta invests heavily in 300MW Solar Power and Energy Storage System
Met, the parent company of Facebook, Instagram and WhatsApp, has signed a contract with Orsted for a 300 MW solar power and energy storage system. With this agreement, Meta will own a majority of the production of a 300 MW solar farm and a 300 MW battery energy storage system being built in the US state of Arizona.
This facility is scheduled to be completed in 2024. In addition, Meta will receive part of the production for another 50MW solar facility earlier this year and a 200MW solar facility to be commissioned in 2024. This move by Meta aims to feed the Mesa campus in Arizona. The company has achieved net-zero emissions and 100% renewable energy in 2020, and plans to invest 9.8 GW of wind and solar capacity in the US alone by 2025.