META Cənubi Qafqaz ölkələrindəki hadisələri təhrif edən 100-dən çox saxta hesabı silib
META (Facebook, Instagram və WhatsApp-ın sahibi) 76 saxta hesabı və 30 Facebook səhifəsini, həmçinin 11 Rusiya mənşəli Instagram hesabını məlumat saxtakarlığı səbəbi ilə silib. Şirkətin hesabatına görə, bu saxta hesablar şəbəkəsinin hədəfi Gürcüstan, Ermənistan və Azərbaycan olub.
Bu hesabların paylaşdığı postlar Rusiyanı dəstəkləyib və Qərbi tənqid edib. Gürcüstanda Xarici Agentlər Qanunu dəstəkləyib, Azərbaycanda Qərbi tənqid edib, Ermənistanda isə Rusiya tərəfdarı fikirlər və Baş nazir Paşinyan haqqında tənqidlər yayımlayıblar.
Hesabata görə, bu şəbəkə "saxta" vebsaytları əhatə edir, məsələn, Gürcüstanda “Georgia Today” (sakartvelo-today.org), Azərbaycanda “Yerli.Media” (yerlimedia.org) və Ermənistanda “Lurer Media” (lurermedia.org). Bu saytların hamısı Moskva əsaslı marketinq şirkəti IMA Digital ilə əlaqəlidir.
META-nın məlumatlarına görə, bu xəbər saytları YouTube, Telegram və TikTok kimi müxtəlif platformalarda da mövcuddur. Facebook və Instagram-da hesablarının bağlanmasına baxmayaraq, bu saytlar fəaliyyətini davam etdirir və Gürcü, Ermənistan, Azərbaycan və Rus dillərində "isti xəbərlər" yayımlayır.
Saxta hesablar haqqında məlumat Beynəlxalq Ədalətli Seçkilər və Demokratiya Cəmiyyəti (ISFED) tərəfindən təqdim edilib, bu məlumat META-nın avtomatlaşdırılmış sistemləri tərəfindən aşkarlanıb və araşdırma tamamlanana qədər bloklanıb.

META deleted more than 100 fake accounts that distorted the events in South Caucasus countries
META (the owner of Facebook, Instagram and WhatsApp) removed 76 fake accounts and 30 Facebook pages, as well as 11 Instagram accounts of Russian origin, due to data fraud. According to the company's report, the target of this network of fake accounts is Georgia, Armenia and Azerbaijan.
Posts shared by these accounts supported Russia and criticized the West. They supported the Foreign Agents Law in Georgia, criticized the West in Azerbaijan, and broadcast pro-Russian views and criticism of Prime Minister Pashinyan in Armenia.
According to the report, this network includes "fake" websites, such as "Georgia Today" (sakartvelo-today.org) in Georgia, "Yerli.Media" (yerlimedia.org) in Azerbaijan and "Lurer Media" (lurermedia.org) in Armenia. All of these sites are affiliated with Moscow-based marketing company IMA Digital.
According to META, these news sites are also present on various platforms such as YouTube, Telegram and TikTok. Despite the closure of their accounts on Facebook and Instagram, these sites continue to operate and broadcast "hot news" in Georgian, Armenian, Azerbaijani and Russian languages.
Information about the fake accounts was provided by the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), which was detected by META's automated systems and blocked pending investigation.