Meta Facebook və Instagram üçün reklamsız ödənişli abunə modelini işə salır
Meta noyabr ayında Avropa Birliyində Facebook və Instagram üçün reklamsız ödənişli abunə modelini təqdim etməyi planlaşdırır. Bu yeni modelin veb versiyası üçün ayda 9,99 avro, mobil versiyalar üçün isə ayda 12,99 avro qiymət mövcud olacaq.
Qərar Lüksemburqda yerləşən məhkəmənin Meta-nın Facebook-da fərdiləşdirilmiş reklamlar yayımlamazdan əvvəl Aİ-də razılıq alması barədə qərar verməsindən sonra verilib. Məhkəmə qərarına əsasən, istifadəçinin razılığı olmadan fərdiləşdirilmiş reklamların dərcinə icazə verilməyəcək.
Bu Meta-nı ödənişli abunə modelinə gətirib çıxarıb. Bu modelə əlavə olaraq Meta pulsuz istifadəçilərə reklam seçimləri alətləri təqdim etməyə davam edəcəyini bildirib. Bu ödənişli abunəlik yalnız Aİ, Avropa İqtisadi Bölgəsi və İsveçrədə yaşayan 18 və yuxarı yaşda olan istifadəçilər üçün əlçatan olacaq. Əlavə ödənişlər 1 mart 2024-cü il tarixindən etibarən tətbiq olunacaq. Bundan əlavə, abunəlik davam etdiyi müddətdə istifadəçinin məlumatları reklamları hədəfləmək üçün istifadə edilməyəcək.

Meta is launching an ad-free paid subscription model for Facebook and Instagram
Meta plans to launch an ad-free paid subscription model for Facebook and Instagram in the European Union in November. The price of this new model will be 9.99 euros per month for the web version and 12.99 euros per month for the mobile versions.
The ruling comes after a Luxembourg-based court ruled that Meta must obtain consent in the EU before serving personalized ads on Facebook. According to the court order, the publication of personalized ads will not be allowed without the consent of the user.
This led Meta to a paid subscription model. In addition to this model, Meta said it will continue to provide ad-choice tools to free users. This paid subscription will only be available to users aged 18 and over residing in the EU, the European Economic Area and Switzerland. Additional fees will apply from March 1, 2024. In addition, the user's data will not be used to target ads during the subscription period.