03 Yanvar 2026 11:49
Meta son dövrlər Silikon Vadisində böyük rezonans doğuran Sinqapur mərkəzli süni intellekt startapı Manus-u 2 milyard dollar qarşılığında satın aldı. Bu satınalma ilə Meta süni intellekt sahəsindəki investisiyalarını kommersiyalaşdırmaq istiqamətində mühüm və konkret addım atmış oldu.
Təxminən 9 ay əvvəl yayımladığı demo video ilə diqqətləri üzərinə çəkən Manus, iş müsahibələrinin idarə olunmasından tutmuş səyahət planlarının hazırlanmasına qədər geniş spektrli tapşırıqları yerinə yetirə bilən süni intellekt agentləri üzərində çalışır. Şirkət, öz agentlərinin OpenAI-ın “Deep Research” modelləri ilə müqayisədə daha uğurlu nəticələr verdiyini iddia edir.
Demo videonun yayımlanmasından cəmi bir neçə həftə sonra Benchmark liderliyində 75 milyon dollar investisiya alan startapın dəyəri qısa müddətdə 500 milyon dollara çatmışdı. Manus-un 10 milyon dollarlıq ilk investisiya mərhələsində Tencent, ZhenFund və HSG (keçmiş Sequoia China) kimi Çinin aparıcı investisiya fondlarının iştirak etdiyi də məlumdur.
Qısa müddətdə böyük uğur qazanan Manus hazırda illik 100 milyon dollardan artıq təkrarlanan gəlir əldə edir və milyonlarla istifadəçiyə xidmət göstərir. Bu baxımdan şirkətin satın alınması bir çoxları üçün gözlənilməz addım kimi qiymətləndirilir.
Wall Street Journalın məlumatına görə, Manus komandası 2 milyard dollar dəyər üzərindən yeni investisiya mərhələsinə hazırlaşırdı. Startapı “unicorn” statusuna yüksəltməsi gözlənilən bu investisiya turuna Meta-nın da qoşulması üçün danışıqlar aparılırdı. Lakin prosesin sürətlə dəyişməsi nəticəsində Meta sadəcə investor olmaqla kifayətlənməyərək şirkətin tamamını satın almağa qərar verdi.
Satınalmadan sonra Manus Meta-nın tərkibində müstəqil şəkildə fəaliyyətini davam etdirəcək. Gələcək mərhələdə startapın Meta AI ilə inteqrasiya olunaraq Facebook, Instagram və WhatsApp kimi platformalar vasitəsilə milyonlarla istifadəçiyə çatması planlaşdırılır.
Manus-un Çin əlaqələri risk yarada bilər
Qeyd edildiyi kimi, Manus-un ilk investorları arasında nüfuzlu Çinli qurumlar yer alır. ABŞ və Çin arasında son aylarda daha da kəskinləşən texnologiya rəqabəti fonunda Meta-nın bu satınalması ciddi müzakirələrə səbəb olub.
Manus-un təsisçiləri 2022-ci ildə Pekin mərkəzli Butterfly Effect adlı şirkət qurmuş, 2025-ci ilin ortalarında isə qəfil Sinqapura köçmüşdülər. Bu köç daha əvvəl ABŞ Konqresində də gündəmə gətirilmişdi. May ayında açıqlama verən ABŞ senatoru Con Kornin Benchmark tərəfindən Manus-a edilən investisiyanı sərt tənqid etmişdi.
Amerika kapitalının Çin əlaqəli şirkətlərə yönəlməsini sual altına alan Korninin açıqlamalarından sonra Meta-nın yeni bir siyasi mübahisənin mərkəzində qala biləcəyi istisna edilmir. Keçmişdə siyasi təzyiqlər səbəbindən ciddi çətinliklər yaşayan şirkət, Nikkei Asiaya verdiyi açıqlamada Manus-un Çindəki fəaliyyətlərini dayandıracağını bildirib. Eyni zamanda startapın Çinli investorlarla bütün əlaqələrinin kəsiləcəyi də açıqlanıb.

03 January 2026 11:49
Meta has acquired Singapore-based AI startup Manus, which has recently been making waves in Silicon Valley, for $2 billion. With this acquisition, Meta has taken an important and concrete step towards commercializing its investments in the field of AI.
Manus, which attracted attention with the demo video it released about 9 months ago, is working on AI agents that can perform a wide range of tasks, from managing job interviews to preparing travel plans. The company claims that its agents produce more successful results than OpenAI's "Deep Research" models.
Just a few weeks after the demo video was released, the startup, which received $75 million in investment led by Benchmark, quickly reached $500 million in value. It is also known that leading Chinese investment funds such as Tencent, ZhenFund and HSG (formerly Sequoia China) participated in the first $10 million investment round of Manus.
Having achieved great success in a short period of time, Manus currently generates annual recurring revenue of more than $100 million and serves millions of users. In this regard, the acquisition of the company is considered an unexpected step for many.
According to the Wall Street Journal, the Manus team was preparing for a new investment round worth over $2 billion. Negotiations were underway for Meta to join this investment round, which was expected to raise the startup to “unicorn” status. However, as a result of the rapid change in the process, Meta decided not to be satisfied with just being an investor and decided to buy the entire company.
After the acquisition, Manus will continue to operate independently within Meta. In the future, the startup is planned to integrate with Meta AI and reach millions of users through platforms such as Facebook, Instagram and WhatsApp.
Manus’s Chinese connections may pose a risk
As noted, influential Chinese institutions are among the first investors of Manus. Against the backdrop of the technology competition between the US and China, which has intensified in recent months, this acquisition of Meta has caused serious discussions.
The founders of Manus founded a Beijing-based company called Butterfly Effect in 2022 and suddenly moved to Singapore in mid-2025. This move was previously raised in the US Congress. In a statement in May, US Senator John Cornyn strongly criticized Benchmark's investment in Manus.
It is not excluded that Meta could find itself at the center of a new political controversy after Cornyn's statements, which questioned the direction of American capital in Chinese-related companies. The company, which has experienced serious difficulties due to political pressure in the past, told Nikkei Asia that Manus would cease its activities in China. At the same time, it was announced that the startup would sever all ties with Chinese investors.