Microsoft Pakistan bazarından çıxır: 25 illik fəaliyyətə son verildi
Microsoft şirkəti Pakistandakı yerli fəaliyyətini dayandırdığını açıqlayıb. Bu qərar, şirkətin regionda 25 ildən artıq davam edən fəaliyyətinə son qoyur və onun Cənubi Asiya bazarındakı strateji yanaşmasında dəyişiklik kimi qiymətləndirilir.
Redmond mərkəzli texnologiya nəhəngi açıqlamada bildirib ki, Pakistan bazarında yeni fəaliyyət modelinə keçid edir və bundan sonra müştərilərə “yenə də yüksək səviyyəli xidmət göstəriləcək”, lakin bu, artıq yerli əməkdaşlar vasitəsilə deyil, bölgəyə yaxın digər ofislər və rəsmi partnyorlar vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Microsoft-un sözçüsünün dediyinə görə, müştəri müqavilələri və xidmət keyfiyyəti bu dəyişiklikdən təsirlənməyəcək:
“Bu modeli dünyanın bir çox ölkəsində uğurla tətbiq edirik. Müştərilər bizim üçün prioritet olaraq qalır.”
Bu qərar Pakistanda fəaliyyət göstərən beş Microsoft əməkdaşına təsir göstərəcək. Microsoft-un Pakistanda heç bir mühəndis heyəti olmayıb, əsas diqqət Azure və Office məhsullarının satışına yönəlib. Qonşu Hindistandan fərqli olaraq, Pakistan Microsoft-un mühəndislik və inkişaf mərkəzlərindən biri kimi inkişaf etdirilməyib.
Pakistanın Rəqəmsal İnkişaf və Telekommunikasiya Nazirliyi Microsoft-un qərarını "qlobal restrukturizasiya və işçi heyətinin optimallaşdırılması siyasəti" çərçivəsində qiymətləndirib. Qeyd edək ki, şirkət bu həftə ərzində qlobal miqyasda 4% işçi ixtisarına (təxminən 9,000 nəfər) gedib.
Microsoft bu keçidə əvvəlcədən hazırlaşmışdı. Son bir neçə il ərzində şirkət Pakistan üzrə lisenziya və kommersiya müqavilələrinin idarəçiliyini İrlandiyadakı Avropa mərkəzinə köçürmüşdü. Gündəlik texniki və kommersiya xidmətlərini isə sertifikatlı yerli partnyorlar təmin edirdi.
Pakistan hökuməti, Microsoft-un regional və beynəlxalq rəhbərliyi ilə əlaqəni davam etdirərək, bu struktur dəyişikliklərinin ölkənin texnologiya sektoruna mənfi təsir göstərməməsinə çalışacaqlarını bildirib.
Microsoft-un Pakistandakı ilk rəhbəri Cəvvad Rəhman isə LinkedIn paylaşımında bu qərarı tənqid edərək bildirib:
“Bu, təkcə korporativ çıxış deyil – bu, ölkənin yaratdığı mühitin nəticəsidir. Elə bir mühit ki, hətta Microsoft kimi qlobal nəhənglər belə burada fəaliyyət göstərməyi dayandırır.”
Əlamətdar haldır ki, bu qərar Pakistan hökumətinin Google və Microsoft kimi şirkətlərlə 500 min gəncə texniki sertifikatlar təqdim etmək planı açıqlanmasından bir neçə gün sonraya təsadüf edir. Google isə keçən il ölkənin təhsil sisteminə 10.5 milyon dollar investisiya yatırıb və 2026-cı ilə qədər Pakistanda 500 min Chromebook istehsal etməyi planlaşdırır.
Ekspertlər bildirirlər ki, Microsoft-un çıxışı Pakistanın texnoloji sektorunda struktur problemlərin göstəricisidir. Ölkə, Hindistan və digər qonşu bazarlardan fərqli olaraq, Qərb texnologiya şirkətləri üçün mühəndislik və proqram təminatı ixracatçısı kimi formalaşmayıb. Əvəzində, bazarda ya yerli texnoloji şirkətlər, ya da Huawei kimi Çin nəhəngləri üstünlük təşkil edir.

Microsoft to exit Pakistan after 25 years of local operations
Microsoft has officially announced the closure of its operations in Pakistan, ending a 25-year presence in the South Asian country. The move marks a shift in the company’s regional strategy as it transitions to a different operational model.
In a statement to TechCrunch, the Redmond-based tech giant confirmed it will now serve customers in Pakistan through authorized resellers and “closely located Microsoft offices” instead of maintaining a direct local presence.
“Our customer agreements and service will not be affected by this change,” a Microsoft spokesperson said.
“We follow this model successfully in a number of countries worldwide. Our customers remain our top priority and can expect the same high level of service going forward.”
The decision reportedly impacts five local employees. Unlike in India and other growing markets where Microsoft has significant engineering operations, the Pakistan team was primarily focused on sales of Azure and Office products.
According to Pakistan’s Ministry of Information Technology and Telecommunication, the decision is part of a broader “workforce optimization strategy” within Microsoft. Earlier this week, the company laid off 4% of its global workforce—around 9,000 employees.
Microsoft had been preparing for this shift for several years, gradually transferring licensing and commercial contract management for Pakistan to its European hub in Ireland. Certified local partners have been handling day-to-day service delivery during this transition.
The ministry noted that it will continue to engage with Microsoft’s regional and global leadership to ensure that the structural changes “strengthen, rather than weaken,” the company’s long-term commitment to Pakistani customers, developers, and partners.
Jawwad Rehman, Microsoft’s former executive and first lead in Pakistan, called the exit a sobering moment in a post on LinkedIn:
“This is more than just a corporate departure. It reflects the environment we have created—one where even global giants like Microsoft find it unsustainable to stay.”
The news comes at a surprising time—just days after the Pakistani government unveiled plans to provide IT certifications from companies like Microsoft and Google to 500,000 young professionals. In stark contrast, Google invested $10.5 million in Pakistan’s public education system last year and is reportedly considering launching Chromebook production in the country by 2026.
Analysts suggest Microsoft’s exit highlights underlying challenges in Pakistan’s tech ecosystem. While India and other regional markets have established themselves as global outsourcing hubs, Pakistan’s tech landscape is primarily shaped by domestic companies and Chinese players like Huawei, which dominate enterprise infrastructure.