Microsoft süni intellekt xidmətlərinin məhdudiyyəti ilə üzləşir
Microsoft bu rüb süni intellekt xidmətlərində çatışmazlıq yaşana biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib. Şirkətin İcraçı vitse-prezidenti və maliyyə direktoru Amy Hood, 2025-ci maliyyə ilinin üçüncü rübünə dair hesabat konfransı zamanı bildirib ki, süni intellekt texnologiyalarına tələbatın sürətlə artması mövcud məlumat mərkəzlərinin imkanlarını üstələdiyindən, iyun ayından etibarən bəzi xidmətlərdə fasilələr yaşana bilər.
Hood qeyd edib ki, ilin dördüncü rübünün sonuna qədər bu tarazlığı bərpa etməyi ümid edirdilər, lakin tələbat gözləniləndən daha yüksək olduğundan, ilin sonuna qədər süni intellekt resurslarında müəyyən çatışmazlıqlar ola bilər. Onun sözlərinə görə, bu balanssızlıq müvəqqəti xarakter daşıyır və Microsoft uzunmüddətli investisiya planlarını davam etdirir.
Xüsusi diqqət çəkən məqam isə bu açıqlamanın Microsoft-un bu il bir neçə məlumat mərkəzi icarəsini ləğv etməsi fonunda verilməsi oldu. Fevral ayında TD Cowen investisiya bankının yaydığı məlumata görə, Microsoft “bir neçə yüz megavatt” gücündə — təxminən iki məlumat mərkəzinə bərabər — icarə müqaviləsini ləğv edib. Son aylarda bu kimi ləğvlərin artdığına dair xəbərlər də yayılıb.
Şirkət isə bu iki hadisə arasında birbaşa əlaqə olmadığını bildirir və 2025-ci il ərzində məlumat mərkəzlərinə əvvəlcədən planlaşdırılmış 80 milyard dollarlıq investisiya öhdəliyini davam etdirdiyini vurğulayır. Bu məbləğin yarısı ABŞ-da yerləşən məlumat mərkəzlərinə yönəldiləcək.
Hood əlavə edib ki, tələbatın bugünkü səviyyəsi ilə gələcəkdəki səviyyəsi fərqli ola bilər və bu sahədə qərarların həyata keçirilməsi uzunmüddətli planlaşdırma tələb edir. O bildirib: “Torpaq alınmasından tikintiyə qədər bu proseslər beş-yeddi il, bəzən iki-üç il çəkə bilər. Bu səbəbdən daim tələbat əyrilərini izləyərək balans yaratmağa çalışırıq.”
Microsoft-un baş direktoru Satya Nadella da bildirib ki, son rübdə şirkət 10 yeni ölkədə və dörd yeni qitədə məlumat mərkəzləri açaraq qlobal miqyasda genişlənməyə davam edib.

Microsoft warns of potential AI service disruptions as demand outpaces capacity
Microsoft has issued a warning about potential service disruptions in its AI offerings, as demand for artificial intelligence technology continues to surge. During the company’s fiscal 2025 third-quarter earnings call, Executive Vice President and CFO Amy Hood stated that the growing demand for AI services is expected to exceed the current capacity of its data centers, potentially causing disruptions as early as June.
Hood mentioned that Microsoft had hoped to achieve balance by the end of Q4, but due to unexpected high demand, there may be AI capacity shortages as the year ends. She emphasized that this imbalance is temporary and that the company is continuing with its long-term investment plans.
This warning comes amid reports that Microsoft has canceled several data center leases this year. In February, investment bank TD Cowen revealed that Microsoft had canceled leases equivalent to the power of two data centers, approximately "a couple hundred megawatts." Since then, multiple reports have emerged regarding additional lease cancellations.
Despite this, Microsoft clarified that these cancellations are not directly related to the AI capacity issues. The company affirmed that it remains committed to its $80 billion investment in data centers for 2025, with half of this amount dedicated to U.S.-based centers.
Hood also pointed out that current demand levels differ from future projections, noting that data center construction decisions take several years. “From land acquisition to build-out, these processes can take five to seven years, sometimes two to three years,” she said. “We are constantly balancing as we monitor demand curves.”
Microsoft’s CEO, Satya Nadella, added that the company has expanded globally, opening data centers in 10 new countries and four new continents during the past quarter.