Microsoft vebsaytlarda süni intellekt əsaslı çatbotların yaradılmasını asanlaşdıran NLWeb layihəsini təqdim edib
20 May 2025 17:22
1464 baxış
Microsoft, veb-saytlarda süni intellekt əsaslı çatbotların yaradılmasını sadələşdirmək məqsədilə NLWeb adlı açıq mənbəli yeni layihəsini təqdim edib. Layihə, 2025-ci ilin Build konfransı çərçivəsində ictimaiyyətə elan olunub.
NLWeb istifadəçilərə yalnız bir neçə sətir kod yazmaqla, istədikləri süni intellekt modeli və öz məlumat bazaları əsasında veb-saytlarına konversasional interfeys (yəni mətn sahəsi və göndər düyməsi olan çat pəncərəsi) əlavə etməyə imkan verir.
Məsələn, bir pərakəndə satış saytı NLWeb vasitəsilə istifadəçilərə səyahətlər üçün geyim seçməyi tövsiyə edən çatbot qura bilər. Eyni şəkildə, aşpazlıq saytı reseptlə uyğun yeməkləri təklif edən süni intellekt köməkçisi yarada bilər.
NLWeb ilə yaradılan veb-səhifələr, istəyə uyğun olaraq Anthropic şirkətinin təqdim etdiyi Model Connection Protocol (MCP) standartını dəstəkləyən süni intellekt platformaları üçün açıq və əlçatan edilə bilər. MCP, AI modellərinin məlumatların yerləşdiyi sistemlərlə birbaşa əlaqə qurmasına imkan verir.
Microsoft-un TechCrunch-a təqdim etdiyi press-relizdə qeyd olunur:
“NLWeb texnologiyasının, agentik veb sahəsində HTML qədər önəmli rol oynaya biləcəyinə inanırıq. Bu, istifadəçilərə veb məzmunla daha zəngin və semantik şəkildə qarşılıqlı əlaqə qurmağa şərait yaradır.”
Layihənin mənşəyi də maraq doğurur. Microsoft bu barədə rəsmi açıqlama verməsə də, NLWeb texnologiyasının OpenAI-nin hazırladığı ilkin prototiplərə əsaslana biləcəyi ehtimal olunur.
The Information nəşri 2024-cü ilin noyabrında xəbər vermişdi ki, OpenAI bu texnologiyanın ilkin versiyasını Condé Nast, Redfin, Eventbrite və Priceline kimi partnyorlarla birgə sınaqdan keçirirdi. O zaman layihə, ChatGPT-yə bənzər çat funksiyalarını brendlərin veb-saytlarına inteqrasiya etmək məqsədi daşıyırdı. Lakin texniki çətinliklər səbəbindən layihənin inkişafı bir müddət gecikmişdi.
İndi isə görünür ki, NLWeb daha yetkin və istifadəyə hazır şəkildə təqdim olunur — ilkin planlarla müqayisədə müəyyən dəyişikliklərlə.

Microsoft introduces NLWeb project to simplify the creation of AI-powered chatbots on websites
Microsoft has introduced a new open-source project called NLWeb aimed at simplifying the creation of AI-powered chatbots on websites. The project was officially announced during the Build 2025 conference.
NLWeb allows users to add a conversational interface — a chat window with a text input field and a submit button — to their websites with just a few lines of code. Developers can use the AI model of their choice and integrate their own data sources.
For example, a retail website could create a chatbot using NLWeb to recommend clothing for travel, while a cooking website could implement an AI assistant that suggests meals to pair with specific recipes.
Web pages built with NLWeb can optionally make their content accessible to AI platforms that support Model Connection Protocol (MCP), a standard introduced by Anthropic. MCP enables AI models to directly interact with the systems where the data resides.
In a press release shared with TechCrunch, Microsoft stated:
“We believe NLWeb can play a role as significant as HTML in the agentic web. It enables users to interact with web content in a rich and semantic way.”
The origins of the project are also notable. While Microsoft has not confirmed this officially, it is believed that NLWeb may be based on early prototypes developed by OpenAI.
In November 2024, The Information reported that OpenAI had been testing an early version of this technology in collaboration with partners such as Condé Nast, Redfin, Eventbrite, and Priceline. At the time, the goal was to enable brands to integrate ChatGPT-like conversational features into their websites. However, the project faced delays due to technical challenges.
Now, NLWeb appears to be ready for public use — albeit with some differences from OpenAI’s original concept.