Müctəbə Xameneinin sanksiya qoyulan hesabı rəsmiləşib
İranın ali dini lideri Müctəbə Xamaneinin ingilisdilli rəsmi hesabının X platformasında Premium abunəliyə qoşulduğu bildirilir. Bu məsələ platformanın sanksiyalara məruz qalan şəxslərlə bağlı siyasəti fonunda diqqət çəkir.
Məlumata görə, Müctəbə Xamaneinin farsdilli hesabında olan “mavi təsdiq nişanı” daha əvvəl silinib. Mart ayında yayımlanan hesabatda İran rəsmiləri və dövlət qurumlarına aid bəzi hesabların ödənişli xidmətlərdən istifadə etdiyi qeyd olunmuşdu.
Müctəbə Xamaneinin ingilisdilli hesabının təxminən 175 min izləyicisi var və burada regional gərginliklə bağlı paylaşımlar edilir. Hesabın mart ayında yaradıldığı və İranda yerləşdiyi göstərilir.
Qeyd edək ki, tətbiq edilən sanksiyalar ABŞ şirkətlərinin bu şəxslərlə maliyyə əlaqələrini məhdudlaşdırır. X platformasının qaydalarına əsasən də sanksiyalara məruz qalan şəxslərin Premium xidmətlərə qoşulması qadağandır. Bununla belə, bu siyasətin praktikada necə tətbiq olunduğu aydın deyil.

The official English-language account of Iran’s Supreme Leader, Mojtaba Khamenei, has reportedly joined the Premium subscription on the X platform. This issue is noteworthy in light of the platform’s policy regarding individuals subject to sanctions.
According to the report, the “blue verification badge” on the Farsi-language account of Mojtaba Khamenei was previously removed. A report published in March noted that some accounts belonging to Iranian officials and state institutions were using paid services.
The English-language account of Mojtaba Khamenei has approximately 175,000 followers and posts on regional tensions. The account was created in March and is located in Iran.
It should be noted that the sanctions imposed restrict US companies’ financial relations with these individuals. According to the rules of the X platform, individuals subject to sanctions are also prohibited from joining the Premium services. However, it is not clear how this policy is applied in practice.