Türk unikorn Insider One və OpenAI strateji tərəfdaşlığa başladı
Son dövrlərdə brend kimliyini yeniləyərək adına “One” əlavə edən Insider One, OpenAI ilə strateji tərəfdaşlığa başladığını açıqlayıb. Razılaşmaya əsasən, OpenAI-ın inkişaf etmiş böyük dil modelləri Insider One ekosisteminə inteqrasiya ediləcək.
Bu əməkdaşlıq sayəsində müştəri məlumatlarının analizi, kontent yaradılması və digər iş axınları süni intellekt əsaslı şəkildə idarə olunacaq. Layihənin mərkəzində yer alan “Agent One” həlli brendlərin ənənəvi e-ticarət proseslərini real vaxt rejimində daha dinamik və fərdiləşdirilmiş təcrübəyə çevirir.
OpenAI modelləri ilə gücləndirilmiş “Shopping Agent” və “Support Agent” istifadəçi niyyətini analiz edərək məhsul kəşfi, fərdiləşdirilmiş tövsiyələr və satış sonrası dəstək proseslərini təbii dil üzərindən həyata keçirir. Sistem “agent-to-agent” prinsipi ilə işləyərək bir agent məhsul tövsiyə edərkən digərinin arxa planda stok və sifariş tarixçəsini yoxlamasına imkan yaradır.
Texniki inteqrasiya çərçivəsində təqdim olunan MCP Server dəstəyi komandaların mürəkkəb idarəetmə panelləri və manual hesabatlara ehtiyac duymadan, sadə dil sorğuları ilə əməliyyat məlumatlarına çıxışını təmin edir. Bundan əlavə, yerli ChatGPT tətbiqi inteqrasiyası sayəsində brendlər kampaniya və kuponlarını birbaşa platforma üzərindən təqdim edə biləcəklər.
Ümumilikdə bu tərəfdaşlıq brendlərin ənənəvi kampaniya idarəetməsindən real vaxtda məlumatlara əsaslanan, avtomatlaşdırılmış müştəri əlaqə modelinə keçidini sürətləndirir.
Şirkətin baş icraçı direktoru Hande Çilingir əməkdaşlıqla bağlı bildirib ki, süni intellekt artıq sadəcə alətlər toplusu deyil, müştəri ilə hər təmas nöqtəsində ən uyğun qərarı verən ağıllı idarəetmə qatına çevrilir.

Insider One, which recently updated its brand identity by adding “One” to its name, announced a strategic partnership with OpenAI. Under the agreement, OpenAI’s advanced large language models will be integrated into the Insider One ecosystem.
Thanks to this partnership, customer data analysis, content creation and other workflows will be managed based on artificial intelligence. The “Agent One” solution at the heart of the project transforms brands’ traditional e-commerce processes into a more dynamic and personalized experience in real time.
“Shopping Agent” and “Support Agent” powered by OpenAI models analyze user intent and implement product discovery, personalized recommendations and after-sales support processes through natural language. The system works on the “agent-to-agent” principle, allowing one agent to recommend products while the other checks stock and order history in the background.
MCP Server support provided as part of the technical integration provides teams with access to operational data with simple language queries, without the need for complex dashboards and manual reports. Additionally, through native ChatGPT app integration, brands will be able to deliver their campaigns and coupons directly through the platform.
Overall, this partnership accelerates brands’ transition from traditional campaign management to a real-time, data-driven, automated customer engagement model.
The company’s CEO, Hande Çilingir, said of the partnership that AI is no longer just a set of tools, but an intelligent management layer that makes the most appropriate decisions at every touchpoint with the customer.