Rusiya ilk internet peykləri orbitə çıxardı
Rusiyada genişzolaqlı internet üçün nəzərdə tutulan ilk 16 peyk orbitə uğurla buraxılıb. Layihə БЮРО 1440 şirkəti tərəfindən həyata keçirilir və ИКС Холдинг strukturuna daxildir.
“Rassvet” adlı aşağıorbitli peyk qruplaşması 23 mart tarixində bir paket halında kosmosa göndərilib. Peyklər yoxlama mərhələsindən sonra hədəf orbitə yerləşdiriləcək.
Şirkətin məlumatına görə, aparatlarda 5G NTN arxitekturasına əsaslanan rabitə sistemi, yeni enerji təminatı, peyklərarası lazer rabitə texnologiyası və plazma mühərrikləri istifadə olunub.
Layihə çərçivəsində 2026-cı ildə orbitdə 156, 2027-də 292, 2028-də isə 318 peykin olması planlaşdırılır. 2030-cu ilə qədər ümumilikdə 24 buraxılış həyata keçiriləcək.

The first 16 satellites intended for broadband Internet in Russia have been successfully launched into orbit. The project is being implemented by the BYURO 1440 company and is part of the structure of IKS Holding.
The low-orbit satellite constellation “Rassvet” was sent into space as a package on March 23. The satellites will be placed in the target orbit after the verification stage.
According to the company, the devices use a communication system based on the 5G NTN architecture, new energy supply, inter-satellite laser communication technology and plasma engines.