Nas Daily kimi tanınan kontent yaradıcısı Nuseir Yassin yeni təşəbbüsü — onlayn biznes qurmaq istəyən fərdi sahibkarlar üçün nəzərdə tutulmuş süni intellekt platforması Nas.com üçün 27 milyon dollar investisiya cəlb edib.
2016-cı ildə işini tərk edərək qısa və dinamik videolar paylaşmağa başlayan Yassin sosial şəbəkələrdə ümumilikdə 70 milyona yaxın izləyici toplayıb. O bildirib ki, artıq diqqətini yeni istiqamətə — internet üzərindən sahibkarlığın inkişafına yönəldib.
Nas.com platforması texniki biliyi olmayan istifadəçilərə belə biznes qurmağa imkan yaradır. İstifadəçilər satmaq istədikləri məhsulun şəklini sistemə yükləyir, platformanın süni intellekti isə həmin məhsul üçün avtomatik olaraq loqo, təsvir, brend üslubu və onlayn vitrin hazırlayır. Bundan əlavə, istifadəçilər sadə mətn sorğuları ilə reklam və marketinq materialları yaradaraq onları sosial şəbəkələrdə yayımlaya bilirlər.
Yassin hesab edir ki, platforma mürəkkəb alətlərdən istifadə etməyi bacarmayan və ya izləyici bazası olmayan insanlara da müştəri tapmaq imkanı yaradır. Startap süni intellektin sayəsində daha kiçik komandalarla fəaliyyət göstərən bizneslərin artan trendindən faydalanmağı hədəfləyir.
Şirkətin məlumatına görə, Nas.com üzərindən fəaliyyət göstərən bizneslərdən 3,5 milyon nəfər alış-veriş edib. Platformanın illik təkrarlanan gəliri 2025-ci ildə 1 milyon dollardan 8 milyon dollara yüksəlib və hazırda 350 mindən çox biznes ondan istifadə edir.
Nas.com gəlirini aylıq abunə haqqı (ən aşağı tarif 6 dollar) və platforma üzərindən edilən reklam xərclərindən 5% komissiya götürməklə əldə edir.
Şirkət Shopify və Etsy kimi böyük platformalarla rəqabət aparır. Yassin isə sadəliyin onların əsas üstünlüyü olacağına inanır.
Cəlb olunan vəsait komandanın genişləndirilməsinə, məhsulun inkişafına və beynəlxalq miqyasda böyüməyə yönəldiləcək.

Content creator Nuseir Yassin, known as Nas Daily, has raised $27 million for his new venture, Nas.com, an artificial intelligence platform for individual entrepreneurs looking to start an online business.
Yassin, who quit his job in 2016 to start sharing short, dynamic videos, has amassed a total of nearly 70 million followers on social media. He said he has now turned his attention to a new direction — developing online entrepreneurship.
The Nas.com platform allows users without technical knowledge to start a business. Users upload a photo of the product they want to sell to the system, and the platform’s artificial intelligence automatically creates a logo, description, brand style, and online storefront for that product. In addition, users can create advertising and marketing materials with simple text queries and publish them on social networks.
Yassin believes that the platform will also allow people who are not able to use complex tools or do not have a follower base to find customers. The startup aims to capitalize on the growing trend of businesses operating with smaller teams thanks to artificial intelligence.
According to the company, 3.5 million people have made purchases from businesses operating on Nas.com. The platform’s annual recurring revenue has grown from $1 million to $8 million by 2025, and more than 350,000 businesses are currently using it.
Nas.com generates revenue through a monthly subscription fee (the lowest rate is $6) and a 5% commission on advertising costs on the platform.
The company competes with large platforms such as Shopify and Etsy. Yassin believes that simplicity will be their main advantage.