Nokia və NVIDIA süni intellekt əsaslı ilk kommersiya radio giriş platformasını təqdim edib
Nokia və NVIDIA telekommunikasiya sahəsində yeni mərhələnin əsasını qoyaraq dünyanın ilk kommersiya süni intellekt əsaslı radio giriş (AI-RAN) platformasını təqdim ediblər. Yeni həll mobil operatorlara mövcud şəbəkə infrastrukturu və tezlik resurslarından daha səmərəli istifadə etməyə imkan verəcək.
Şirkətlərin məlumatına görə, platforma sayəsində operatorlar 2028-ci ilə qədər eyni tezlik diapazonunda ötürülən məlumat həcmini iki dəfə artırmaq imkanı əldə edəcəklər. Yeni avadanlıqların 2027-ci ildən etibarən mobil operatorlara təqdim olunması planlaşdırılır. İlk mərhələdə spektrdən istifadə səmərəliliyinin təxminən 50%-ə çatacağı gözlənilir. Hazırda bu göstərici təxminən 20% təşkil edir.
Yeni AI-RAN platforması üç yeni avadanlıq və proqram təminatından ibarətdir. Həll Open RAN standartını dəstəklədiyi üçün proqram yeniləməsi vasitəsilə gələcək 6G şəbəkələrinə uyğunlaşdırıla və digər istehsalçıların avadanlıqları ilə birlikdə işləyə biləcək.
Nokia-nın baş icraçı direktoru Castin Hotard bildirib ki, bahalı tezlik resurslarından daha səmərəli istifadə mobil operatorların investisiyalarının geri dönüşünü artıracaq və gələcək şəbəkə modernləşdirilməsini sürətləndirəcək.
Bununla yanaşı, Nokia yalnız avadanlıq satışı ilə kifayətlənməyərək, AI imkanlarını genişləndirən proqram təminatını abunə modeli ilə təqdim etməyi də planlaşdırır. Bu yanaşma şirkətin gəlirlərini daha davamlı hala gətirməyi hədəfləyir.

Nokia and NVIDIA have launched the world's first commercial AI-based radio access (AI-RAN) platform, paving the way for a new era in telecommunications. The new solution will enable mobile operators to more efficiently use existing network infrastructure and frequency resources.
According to the companies, thanks to the platform, operators will be able to double the amount of data transmitted in the same frequency range by 2028. The new equipment is planned to be available to mobile operators from 2027. In the first phase, spectrum utilization efficiency is expected to reach about 50%. Currently, this figure is about 20%.
The new AI-RAN platform consists of three new hardware and software. Since the solution supports the Open RAN standard, it can be adapted to future 6G networks through a software update and will be able to work with equipment from other manufacturers.
Nokia CEO Justin Hotard said that more efficient use of expensive frequency resources will increase the return on investment of mobile operators and accelerate future network modernization.
In addition, Nokia plans to expand its AI capabilities beyond hardware sales, offering software through a subscription model. This approach aims to make the company's revenue more sustainable.