OpenAI-nin hazırladığı ilk istehlakçı cihazının ekransız, daşına bilən ağıllı dinamik olacağı iddia edilir. Bloomberg-in jurnalisti Mark Qurmanın məlumatına görə, cihaz süni intellekt dövrü üçün tamamilə yeni nəsil ev kompüteri kimi hazırlanır.
Yeni cihazın əsas məqsədi istifadəçinin evdə daim yanında olan süni intellekt köməkçisi funksiyasını yerinə yetirməkdir. O, ağıllı ev sistemlərini idarə edə, musiqi və digər media məzmunlarını səsləndirə, ChatGPT vasitəsilə mesajlara cavab verə və istifadəçilərin suallarını cavablandıra biləcək.
Qurğunun əsas üstünlüyü onun inkişaf etmiş səsli ünsiyyət imkanları olacaq. Bildirilir ki, cihaz GPT-Live texnologiyasının daha təkmil versiyasından istifadə edəcək. Bu sayədə o, eyni anda həm dinləyə, həm danışa, həm də məlumatları real vaxt rejimində emal edə biləcək.
Məlumata görə, cihaz kamera və müxtəlif sensorlarla təchiz ediləcək. Bu isə ona ətraf mühiti analiz etməyə və istifadəçinin ehtiyaclarını daha yaxşı anlamağa imkan verəcək. Daxili batareya sayəsində cihazı gün ərzində evin müxtəlif otaqlarına rahat şəkildə aparmaq mümkün olacaq.
Süni intellekt köməkçisi zamanla istifadəçinin şəxsi məlumatlarını, o cümlədən elektron poçtlarını analiz edərək daha fərdiləşdirilmiş xidmət göstərəcək və ehtiyacları əvvəlcədən proqnozlaşdırmağa çalışacaq.
OpenAI bu cihazın hazırlanması üçün bu ilin əvvəlində io Products startapını 6,5 milyard dollara satın alıb. Layihənin dizaynında Apple-ın keçmiş baş dizayneri Coni Ayvın yaratdığı LoveFrom studiyası da iştirak edir.
Şirkət vurğulayır ki, yeni məhsul Apple HomePod kimi klassik ağıllı dinamiklərdən fərqli konsepsiyaya malik olacaq. Cihazın bu il təqdim ediləcəyi, satışa isə 2027-ci ildə çıxacağı gözlənilir.

OpenAI's first device will be a screen-less smart speaker
OpenAI's first consumer device is said to be a screenless, portable smart speaker. According to Bloomberg journalist Mark Gurman, the device is being developed as a completely new generation of home computers for the era of artificial intelligence.
The main purpose of the new device is to perform the function of an artificial intelligence assistant that is always with the user at home. It will be able to control smart home systems, play music and other media content, respond to messages via ChatGPT, and answer users' questions.
The main advantage of the device will be its advanced voice communication capabilities. It is reported that the device will use a more advanced version of GPT-Live technology. Thanks to this, it will be able to simultaneously listen, speak, and process data in real time.
According to the information, the device will be equipped with a camera and various sensors. This will allow it to analyze the environment and better understand the user's needs. Thanks to the built-in battery, it will be possible to conveniently move the device to different rooms of the house throughout the day.
The AI ​​assistant will analyze the user's personal data, including emails, over time to provide a more personalized service and try to predict needs in advance.
OpenAI acquired the startup io Products for $6.5 billion earlier this year to develop this device. The LoveFrom studio, founded by Apple's former chief designer Jony Ive, is also involved in the design of the project.
The company emphasizes that the new product will have a different concept from classic smart speakers such as the Apple HomePod. The device is expected to be introduced this year and go on sale in 2027.