Notion İlk Süni İntellekt agentini təqdim etdi
Notion, “Make with Notion” tədbirində özünün ilk süni intellekt (Sİ) agentini istifadəyə verdiyini elan etdi. Şirkətin məlumatına görə, bu agent yeni səhifələr yaratmaq, mövcud səhifələri yeniləmək və onlara yeni məlumatlar əlavə etmək kimi funksiyaları yerinə yetirə bilir. Agent istifadəçinin tələbi ilə Slack, e-poçt və ya Google Drive kimi digər platformalardan da idarə oluna bilər.
Bu yeni agent, əvvəllər mövcud olan Notion Sİ funksiyalarının daha da təkmilləşdirilmiş versiyasıdır. Yeni agent daha mürəkkəb və çoxmərhələli işləri icra etmək üçün “agentik Sİ” imkanlarından faydalanır. Şirkətin məlumatına əsasən, agent hazırkı versiyada yüzlərlə səhifəni təhlil edərək 20 dəqiqəyə qədər davam edən tapşırıqları yerinə yetirə bilər.
İstifadəçilər agent üçün xüsusi “profil səhifəsi” yarada bilərlər. Bu səhifədə agentin mənbələrə necə istinad edəcəyi, nəticələrin hansı üslubda təqdim olunacağı və tapşırıqların harada yenilənəcəyi ilə bağlı təlimatlar müəyyən olunur.
Nümayiş videolarında şirkət agentin müştəri rəyləri üçün səhifələr hazırlaması, restoranları izləmək üçün xidmət yaratması, görüş qeydlərindən analizlər hazırlaması və oxşar şirkətlər haqqında tədqiqat hesabatı tərtib etməsi kimi nümunələri göstərib.

Notion announced at its “Make with Notion” event that it has launched its first artificial intelligence (AI) agent. According to the company, the agent can create new pages, update existing ones, and add new information. It can also be managed through other platforms such as Slack, email, or Google Drive at the user’s request.
This new agent is an enhanced version of Notion’s previous AI features. It leverages “agentic AI” capabilities to handle more complex and multi-step tasks. According to the company, the current version of the agent can analyze hundreds of pages and complete tasks that may take up to 20 minutes.
Users can create a dedicated “profile page” for the agent. On this page, they can set instructions about how the agent should reference sources, the style in which results are presented, and where updates to tasks should appear.
In demo videos, Notion showcased the agent preparing pages for customer feedback, creating a service to track restaurants, generating insights from meeting notes, and compiling research reports on similar companies.