OpenAI, məhsul sınaqları ilə məşğul olan Statsig startapını satın alıb. Bu sövdələşmə şirkətin tarixində ən böyük satınalmalardan biri hesab olunur və OpenAI-ın proqram təminatı sahəsində fəaliyyətini gücləndirməyi hədəfləyir.
Razılaşmaya əsasən, Statsig-in qurucusu Vijaye Raji artıq OpenAI-ın tətbiqlər üzrə yeni texnologiya direktoru (CTO) vəzifəsini icra edəcək. O, ChatGPT və Codex kimi məhsulların mühəndislik komandalarına rəhbərlik edəcək.
Bu dəyişiklik yalnız satınalmadan ibarət olmayıb, həm də OpenAI-ın rəhbərliyində bəzi yeniliklərə səbəb olub. Şirkətin indiki məhsul direktoru Kevin Weil süni intellektdən istifadə edərək elmi kəşfləri sürətləndirəcək yeni qrupa rəhbərlik edəcək. Mühəndislik direktoru Srinivas Narayanan isə biznes müştəriləri ilə əlaqələrə cavabdeh yeni vəzifəyə keçib.
Qeyd edək ki, Statsig-in bütün işçiləri OpenAI-ın tərkibinə daxil olacaq, lakin şirkət öz fəaliyyətini müstəqil şəkildə davam etdirəcək. Bu satınalma OpenAI-ın məhsul inkişafını sürətləndirmək və təşkilati quruluşunu genişləndirmək niyyətində olduğunu göstərir.

03 September 2025 10:58
OpenAI has acquired Statsig, a startup focused on product testing. This deal is considered one of the largest acquisitions in the company’s history and aims to strengthen OpenAI’s operations in software development.
Under the agreement, Statsig’s founder, Vijaye Raji, will now serve as OpenAI’s new Chief Technology Officer (CTO) for applications. He will lead the engineering teams behind products such as ChatGPT and Codex.
This change is not limited to the acquisition alone but has also led to updates in OpenAI’s leadership. The company’s current Chief Product Officer, Kevin Weil, will now head a new team that uses artificial intelligence to accelerate scientific discoveries. Engineering Director Srinivas Narayanan has transitioned to a new role responsible for managing relationships with business clients.
It is worth noting that all Statsig employees will join OpenAI, although the company will continue to operate independently. This acquisition demonstrates OpenAI’s intention to accelerate product development while expanding its organizational structure.