Şirkətin rəsmi bloq yazısına görə, OpenAI 40 milyard dollar investisiya alıb və bu, onun ümumi dəyərini 300 milyard dollara çatdırıb. CNBC-nin məlumatına görə, investisiya turuna SoftBank rəhbərlik edib. Microsoft, Coatue, Altimeter və Thrive kimi əvvəlki investorlar da maliyyə dəstəyini davam etdiriblər.
OpenAI açıqlamasında bildirib: "Bu yeni maliyyə bizə süni intellekt araşdırmalarını daha da inkişaf etdirməyə, hesablama gücümüzü genişləndirməyə və hər həftə ChatGPT-dən istifadə edən 500 milyon insana daha güclü alətlər təqdim etməyə imkan verəcək. SoftBank Group ilə əməkdaşlıq bizi sevindirir, çünki onlar transformativ texnologiyaları geniş miqyasda inkişaf etdirməkdə böyük təcrübəyə malikdirlər."
CNBC-nin mənbəsinə görə, bu investisiyanın təxminən 18 milyard dolları OpenAI-nin ABŞ-ın müxtəlif bölgələrində süni intellekt məlumat mərkəzləri qurmaq üçün nəzərdə tutulmuş Stargate layihəsinə yönəldiləcək.

OpenAI has secured the largest private funding round in history
According to the company's official blog post, OpenAI has secured a $40 billion investment, bringing its total valuation to $300 billion. CNBC reports that the funding round was led by SoftBank, with continued financial support from previous investors such as Microsoft, Coatue, Altimeter, and Thrive.
In its statement, OpenAI said: "This new funding enables us to further advance AI research, expand our computing infrastructure, and deliver even more powerful tools to the 500 million people using ChatGPT every week. We are excited to partner with SoftBank Group, as they have extensive experience in scaling transformative technologies."
According to a source cited by CNBC, approximately $18 billion of this investment will be allocated to OpenAI’s Stargate project, which aims to establish AI data centers across various regions in the United States.