OpenAI 50 milyon dollarlıq dəstək fondu yaradır
OpenAI qeyri-kommersiya və icma təşkilatlarına dəstək məqsədilə 50 milyon dollarlıq yeni fond yaradacağını açıqlayıb.
Bu addım, apreldə təsis edilən və OpenAI-nin xeyriyyə fəaliyyətlərini istiqamətləndirən qeyri-kommersiya komissiyasının tövsiyələrinə əsaslanır. Komissiya 500-dən çox qeyri-kommersiya və icma ekspertləri ilə müsahibələr apararaq bu qərarın hazırlanmasında iştirak edib.
OpenAI-nin idarəetmə strukturu yenidən qurulur və şirkət bu dəyişiklikləri böyük miqdarda sərmayə cəlb etmək üçün zəruri hesab edir. Belə ki, şirkət hazırda qeyri-kommersiya qurumu vasitəsilə kommersiya qolunu nəzarətdə saxlayır və gələcəkdə kommersiya hissəsini ictimai fayda korporasiyasına çevirməyi planlaşdırır. Bu, OpenAI-nin ictimai fayda missiyasına sadiq qalmasını təmin etmək üçün atılan vacib addımlardan biridir.
Yeni yaradılan fond vasitəsilə OpenAI təhsildə, iqtisadi imkanların artırılmasında, icma təşkili və səhiyyə sahələrində süni intellektin tətbiqini dəstəkləyəcək. Həmçinin, fond icma əsaslı tədqiqatlar və innovasiyaları maliyyələşdirərək süni intellektin ictimai fayda üçün istifadə olunmasını təşviq edəcək.
Bu təşəbbüs, süni intellektin cəmiyyət üçün faydalı istiqamətdə inkişaf etdirilməsi məqsədilə OpenAI-nin məsuliyyətli yanaşmasının bir hissəsi olaraq qiymətləndirilir.

OpenAI launches $50 million support fund
OpenAI has announced the creation of a new $50 million fund to support nonprofit and community organizations.
This initiative is based on recommendations from the nonprofit commission established by OpenAI in April to guide its philanthropic efforts. The commission conducted interviews with over 500 nonprofit and community experts to help shape this decision.
OpenAI is restructuring its management to attract significant investment capital. Currently, the nonprofit arm oversees the for-profit entity, and the company plans to convert the for-profit part into a public benefit corporation. This step is crucial to ensure OpenAI remains committed to its mission of serving the public good.
Through the new fund, OpenAI will support the application of artificial intelligence in education, economic opportunity, community organizing, and healthcare. Additionally, the fund will finance community-led research and innovation aimed at promoting the use of AI for public benefit.
This initiative is seen as part of OpenAI’s responsible approach to advancing AI development in ways that benefit society.