“OpenAI” Azərbaycan tələbələrini işə cəlb etmək niyyətindədir
“OpenAI” şirkətinin tədqiqatçısı Mostafa Rohaninejad, Bakıda keçirilən 49-cu Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) Dünya Finalında tələbələrlə bir araya gəlməkdən çox məmnun qaldığını bildirib.
Müsahibəsində o qeyd edib ki, bu tədbirə çox ağıllı tələbələr, o cümlədən, dünyanın müxtəlif yerlərindən gələn “OpenAI” beynəlxalq iştirakçıları qatılıb.
“Biz Azərbaycandan olan ən istedadlı tələbələri də işə cəlb etməyə çalışırıq, çünki onlar dünyada ən bacarıqlı gənclər arasında yer alırlar. Ümid edirik ki, onlardan bəziləri gələcəkdə təcrübə proqramlarımıza və ya tam ştatlı iş imkanlarına qoşulacaq. Bəlkə də, sonra öz şirkətlərini burada quraraq yerli ekosistemin inkişafına töhfə verəcəklər”, — deyə Mostafa Rohaninejad vurğulayıb.
Tədqiqatçı, müxtəlif millət və mədəniyyətlərdən olan tələbələrin ABŞ-də işləyərək bacarıqlarını inkişaf etdirməsini, daha sonra öz ölkələrinə qayıdıb orada texnologiya ekosistemini gücləndirməsini çox müsbət bir proses adlandırıb.
“OpenAI” üçün ən vacib hədəflərdən birinin ən ağıllı və bacarıqlı tələbələri şirkətə cəlb etmək olduğunu bildirən Mostafa Rohaninejad, işləyərək öyrənməyin ən effektiv təhsil metodlarından biri olduğunu vurğulayıb.
Enerji məsələlərinə toxunan Rohaninejad, şirkətin günəş, külək və nüvə enerjisi kimi bərpa olunan enerji texnologiyalarına ciddi sərmayə qoyduğunu qeyd edib.
“Biz milyonlarla qrafik prosessor (GPU) qurmağı planlaşdırırıq ki, bu da qiqavatlarla enerji tələb edir. Bu səbəbdən, yeni günəş və nüvə texnologiyaları üzərində çalışan şirkətlərlə əməkdaşlıq etməyə çalışırıq. Şirkətimizin qurucusu Sem Altman nüvə birləşməsinə də böyük sərmayələr yatırır”, — o deyib.
Sonda tədqiqatçı Azərbaycanda bərpa olunan enerji sektoru barədə dərin məlumatının olmadığını, lakin bu sahədə çalışan yerli şirkətlərin süni intellekt texnologiyalarından istifadə edə biləcəyinə əminliyini bildirərək fikirlərini yekunlaşdırıb.

OpenAI intends to recruit students from Azerbaijan
Mostafa Rohaninejad, a researcher at OpenAI, expressed his great pleasure in meeting students at the World Finals of the 49th International Collegiate Programming Contest (ICPC) held in Baku.
In his interview, he noted that the event brought together many brilliant students, including international participants from OpenAI from various parts of the world.
“We are also trying to recruit the most talented students from Azerbaijan because they rank among the most skilled young people globally. We hope that some of them will join our internship programs or full-time positions in the future. Perhaps, later, they may even establish their own companies here, contributing to the development of the local ecosystem,” Mostafa Rohaninejad emphasized.
The researcher described it as a very positive process for students from diverse nations and cultures to work in the U.S., enhance their skills, and later return to their home countries to strengthen the technology ecosystem there.
Rohaninejad stated that one of OpenAI’s most important goals is to attract the brightest and most talented students, emphasizing that learning through working is one of the most effective educational methods.
Touching on energy issues, Rohaninejad mentioned that the company invests heavily in renewable energy technologies such as solar, wind, and nuclear energy.
“We plan to build millions of graphics processors (GPUs), which require gigawatts of energy. Therefore, we are trying to collaborate with companies working on new solar and nuclear technologies. Our founder, Sam Altman, also invests significantly in nuclear fusion,” he said.
Finally, the researcher concluded by noting that he does not have in-depth knowledge of Azerbaijan’s renewable energy sector, but he is confident that local companies in this field could utilize artificial intelligence technologies.