OpenAI süni intellekt çiplərinin kütləvi istehsalına başlayır
OpenAI, getdikcə artan hesablama gücü tələbatını qarşılamaq və Nvidiyadan asılılığını azaltmaq məqsədilə ilk dəfə öz süni intellekt (Sİ) çipini istehsal etməyə hazırlaşır.
Mənbələrə görə, OpenAI bu çipi ABŞ-nin yarımkeçirici nəhəngi Broadcom ilə birlikdə hazırlayır və məhsulların gələn il satışa çıxarılması planlaşdırılır. Broadcom-un baş icraçı direktoru Hock Tan cümə axşamı verdiyi açıqlamada yeni bir müştəridən 10 milyard dollarlıq sifariş aldıqlarını bildirib. Mənbələr isə bu müştərinin OpenAI olduğunu təsdiqləyib.
OpenAI-nin bu addımı, daha əvvəl Google, Amazon və Meta kimi texnologiya nəhənglərinin də tətbiq etdiyi bir strategiyadır. Bu şirkətlər də Sİ iş yüklərini idarə etmək üçün özəl çiplər hazırlamışdı. Broadcom tərəfindən istehsal olunacaq bu yeni çiplər, Nvidia və AMD-nin standart GPU-larından fərqli olaraq “XPU” adlandırılır.
Broadcom-un gəlir hesabatları, şirkətin özəl Sİ çiplərinə olan tələbatın olduqca yüksək olduğunu göstərib. Bu xəbərlərin ardından şirkət səhmlərinin birjada dəyəri 4,5% artıb. HSBC analitikləri, 2026-cı ildə Broadcom-un özəl çip biznesinin Nvidia-nın GPU satışlarından daha sürətli inkişaf edə biləcəyini proqnozlaşdırır.
OpenAI ilə Broadcom arasında keçən il başlayan əməkdaşlıq məlum olsa da, uğurlu bir çip dizaynının kütləvi istehsala nə vaxt keçəcəyi indiyə qədər bəlli deyildi. Broadcom-un açıqlamaları ilə bu prosesin gələn ildən etibarən başlaması gözlənilir.
OpenAI-nin baş icraçı direktoru Sem Altman həm ChatGPT kimi məhsulların istifadəçi sayının artması, həm də yeni modellərin təlimi üçün daha çox hesablama gücünə ehtiyac duyduqlarını tez-tez vurğulayır. Şirkət, Nvidia-nın Sİ çiplərindən istifadə edən ilk müştərilərdən biri olub və zamanla ən böyük aparat istehlakçılarından birinə çevrilib.
Bu addım, OpenAI-nin təkcə proqram təminatında deyil, həm də aparat sahəsində öz ayaqları üzərində durmaq səyini göstərir. Hazırda Nvidia bazarda lider mövqeyini qorusa da, OpenAI-nin bu təşəbbüsü süni intellekt aparatları yarışında güc balansını dəyişə bilər.

05 September 2025 14:13
OpenAI is preparing to produce its own artificial intelligence (AI) chip for the first time, aiming to meet the growing demand for computing power and reduce its reliance on Nvidia.
According to sources, OpenAI is developing this chip in collaboration with the U.S. semiconductor giant Broadcom, with plans to launch the products next year. Broadcom’s CEO, Hock Tan, stated on Thursday that the company had received a $10 billion order from a new customer, which sources have confirmed is OpenAI.
This move by OpenAI follows a strategy previously adopted by tech giants such as Google, Amazon, and Meta, who also developed custom chips to handle AI workloads. Unlike standard GPUs from Nvidia and AMD, the new chips produced by Broadcom will be referred to as “XPUs.”
Broadcom’s revenue reports indicate that demand for custom AI chips is very high. Following this news, the company’s stock rose 4.5% in the market. HSBC analysts predict that by 2026, Broadcom’s custom chip business could grow faster than Nvidia’s GPU sales.
Although the collaboration between OpenAI and Broadcom began last year, it was previously unclear when a successful chip design would enter mass production. Broadcom’s announcements suggest that this process is expected to start next year.
OpenAI CEO Sam Altman frequently emphasizes that both the growing number of users for products like ChatGPT and the training of new models require significantly more computing power. The company was one of the first customers to use Nvidia’s AI chips and has gradually become one of its largest hardware consumers.
This initiative demonstrates OpenAI’s effort to establish independence not only in software but also in hardware. While Nvidia currently maintains a leading position in the market, OpenAI’s move could shift the balance of power in the AI hardware race.