OpenAI ChatGPT-yə onlayn alış-veriş funksiyası əlavə edir
OpenAI gəlir mənbələrini genişləndirmək məqsədilə ChatGPT üzərindən birbaşa alış-veriş imkanı təqdim edən yeni ödəmə sistemi üzərində çalışır. Bu barədə məlumatı Financial Times şirkətə yaxın mənbələrə istinadən yayıb.
Hazırda inkişaf mərhələsində olan “checkout” (ödəmə tamamlama) funksiyası, istifadəçilərə ChatGPT ilə söhbət zamanı təklif olunan məhsulları birbaşa söhbət pəncərəsindən satın almağa imkan verəcək. Bu sistem vasitəsilə həyata keçirilən sifarişlər üçün satıcılar OpenAI-a komissiya haqqı ödəyəcəklər.
Yeni sistemin, ChatGPT abunəliklərindən sonra OpenAI üçün ikinci əsas gəlir mənbəyinə çevriləcəyi gözlənilir. Ödəniş sisteminin ilkin versiyası artıq bir neçə markaya təqdim olunub. Bu markalardan ən önəmlisi, OpenAI ilə daha əvvəl əməkdaşlıq etmiş Kanada mərkəzli e-ticarət platforması Shopifydır.
Hazırda ChatGPT istifadəçiləri məhsul tövsiyələri əsasında şirkətlərin veb saytlarına yönləndirilir. Yeni ödəniş sistemi isə istifadəçilərə söhbət ekranından ayrılmadan alış-veriş imkanı təqdim edəcək. Bu da chatbot təcrübəsini daha funksional və ticari cəhətdən səmərəli etməyə yönəlib.

OpenAI is working on a new payment system that will allow users to make purchases directly from ChatGPT in order to expand its revenue streams, the Financial Times reported, citing sources close to the company.
The “checkout” feature, currently in development, will allow users to purchase products offered during a chat with ChatGPT directly from the chat window. Sellers will pay OpenAI a commission for orders placed through this system.
The new system is expected to become the second main source of revenue for OpenAI after ChatGPT subscriptions. An early version of the payment system has already been introduced to several brands. The most important of these brands is Shopify, a Canadian-based e-commerce platform that has previously collaborated with OpenAI.
Currently, ChatGPT users are redirected to companies’ websites based on product recommendations. The new payment system will allow users to make purchases without leaving the chat screen. This is aimed at making the chatbot experience more functional and commercially viable.