OpenAI Google ilə strateji bulud əməkdaşlığına başlayıb
OpenAI şirkəti, süni intellekt modellərinin artan hesablama tələblərini qarşılamaq üçün texnologiya nəhəngi Alphabet-ə məxsus Google Cloud xidmətindən istifadə etməyə başlayacaq. Bu, Reuters agentliyinə danışan üç mənbənin verdiyi məlumata əsasən, süni intellekt sahəsində iki əsas rəqib arasında nadir və gözlənilməz əməkdaşlıqdır.
May ayında yekunlaşdırılan bu müqavilə OpenAI-nin əsas tərəfdaşı olan Microsoft-dan asılılığını azaltmaq istiqamətində atdığı mühüm addımdır. Hazırda OpenAI həmçinin Oracle, SoftBank və CoreWeave ilə də yüksək tutumlu hesablama gücünə dair əməkdaşlıqlar həyata keçirir və bu il ilk daxili çip dizaynını yekunlaşdırmağa hazırlaşır.
Bu razılaşma Google Cloud üçün mühüm uğur hesab olunur. Google illərlə yalnız daxili istifadə üçün nəzərdə tutulmuş Tensor Processing Unit (TPU) çiplərini artıq üçüncü tərəf müştərilərə də təklif edir. Bu çiplərin gücü sayəsində Google, Apple, Anthropic və Safe Superintelligence kimi mühüm texnologiya şirkətlərini və startapları müştəri portfelinə əlavə edib.
Reuters-in əldə etdiyi məlumata görə, OpenAI və Google bir neçə ay bu əməkdaşlıqla bağlı danışıqlar aparıb, lakin Microsoft-la əvvəlki eksklüziv müqavilə bu razılaşmanı uzun müddət ləngidib. İndi isə OpenAI-nin Google-un resurslarından istifadə etməsi Google üçün həm texniki, həm də reputasiya baxımından böyük üstünlük sayılır.
Bu razılaşma texnoloji nəhənglər arasında süni intellekt sahəsindəki rəqabət dinamikasını dəyişir. OpenAI-nin ChatGPT məhsulu Google-un axtarış bazarındakı mövqeyinə ciddi təhdid olaraq qalır. Buna baxmayaraq, hər iki şirkət artan hesablama ehtiyaclarını qarşılamaq üçün rəqabətdən daha çox əməkdaşlığa önəm verməyə başlayıb.
Scotiabank analitikləri razılaşmanı “bir qədər təəccüblü” adlandıraraq Google Cloud üçün yeni imkanlar yarandığını, eyni zamanda ChatGPT-nin Google-un axtarış bazarındakı dominantlığını sarsıtmaq potensialının artdığını bildiriblər.
Xəbərin yayılmasından sonra Alphabet-in səhmləri 2.1% artaraq müsbət reaksiya aldı, əksinə Microsoft-un səhmləri 0.6% dəyər itirdi. Bazar analitikləri bu dəyişiklikləri süni intellekt bazarında gedən dərinləşmiş güc mübarizəsi ilə əlaqələndirir.
OpenAI və Google arasında bağlanmış bu razılaşma süni intellekt sektorunda texnologiyanın inkişaf tempinin təkcə rəqabətlə deyil, strateji əməkdaşlıqla da müəyyən edildiyini göstərir. Bu addım texnologiya sektorunda növbəti mərhələnin — resurs bölüşdürməsi və ümumi güc birliyinin — başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.

Openai has started a strategic cloud partnership with Google
OpenAI will begin using Google Cloud services, owned by tech giant Alphabet, to meet the growing computing demands of its artificial intelligence models. According to three sources who spoke to Reuters, this marks a rare and unexpected collaboration between two major competitors in the AI sector.
The deal, finalized in May, is a significant move by OpenAI to reduce its reliance on Microsoft, its primary partner to date. Currently, OpenAI is also collaborating with Oracle, SoftBank, and CoreWeave for high-capacity computing power and is preparing to finalize the design of its first in-house chip this year.
This agreement is considered a major win for Google Cloud. Google has started offering its Tensor Processing Units (TPUs)—once reserved for internal use—to external customers. These powerful chips have enabled Google to add major tech firms like Apple, Anthropic, and Safe Superintelligence to its client portfolio.
According to Reuters, OpenAI and Google held discussions for several months, but a previous exclusivity agreement with Microsoft delayed the deal. Now that OpenAI is leveraging Google’s resources, the agreement is seen as a significant technical and reputational gain for Google.
This move shifts the competitive dynamics between the tech giants in the AI space. OpenAI’s ChatGPT continues to pose a serious challenge to Google’s dominance in the search market. Nonetheless, both companies appear to be prioritizing cooperation over competition in order to meet growing infrastructure needs.
Scotiabank analysts described the deal as "somewhat surprising," noting that it opens new opportunities for Google Cloud while also highlighting the increasing threat that ChatGPT poses to Google’s market share in search.
Following the announcement, Alphabet's stock rose by 2.1%, while Microsoft’s fell by 0.6%. Market analysts attributed these fluctuations to the ongoing power struggle in the AI sector.
The collaboration between OpenAI and Google illustrates how the rapid advancement of AI technology is now being shaped not only by rivalry but also by strategic cooperation. This step may mark the beginning of a new phase in the tech industry — one defined by resource sharing and combined capabilities.