OpenAI GPT-5 modeli üçün sorğu limitlərini 200-dən 3000-ə artırıb
OpenAI şirkəti Plus abunəçiləri üçün “düşünən” GPT-5 modelinə göndərilən sorğu sayını həftədə 200-dən 3000-ə qaldırıb. Şirkətin rəhbəri Sem Altman X sosial şəbəkəsində paylaşdığı məlumatda bildirdi ki, yaxın gələcəkdə bütün istifadəçilər üçün bu və digər modellərin sorğu limitləri GPT-5 çıxmazdan əvvəlki səviyyədən daha yüksək olacaq.
2025-ci ilin 7 avqustundan etibarən abunəsiz istifadəçilər “düşünən” GPT-5 Thinking rejimində yalnız gündə bir sorğu göndərə bilirdilər. İndi isə onların istifadəsində GPT-5 Thinking Mini versiyası var ki, bunun sorğu limitləri əvvəlkindən daha çoxdur.
Bundan əlavə, OpenAI Plus abunəçilərinə “düşünən” GPT-5 Pro modelindən məhdud sayda aylıq sorğu vermək imkanı yaradacaq. Bu model isə hazırda yalnız ayda 200 dollar ödəyən Pro planı istifadəçilərinə açıqdır.
Bu yeniliklər istifadəçilərin “düşünən” rejimdən daha çox istifadə etməsi ilə bağlıdır. Belə ki, pulsuz istifadəçilər arasında bu rejimdə edilən sorğuların payı 1%-dən 7%-ə, Plus abunəçiləri arasında isə 7%-dən 24%-ə yüksəlib.
Sem Altman həmçinin qeyd edib ki, bütün pullu abunəçilər istəsələr, əvvəlki GPT-4o modelinə qayıda bilərlər.
İndi ChatGPT istifadəçiləri sorğuların hansı model tərəfindən cavablandırıldığını ikona üzərinə maus gətirərək görə bilirlər. “Düşünən” versiyanı aktivləşdirmək üçün “cavab üzərində düşün” tələb etmək kifayətdir. Həmçinin “Sürətli cavab al” düyməsi ilə bazar GPT-5 modeli ilə cavab almaq mümkündür.

11 August 2025 18:26
OpenAI has raised the weekly query limit for the “thinking” GPT-5 model from 200 to 3,000 for Plus subscribers. The company’s CEO, Sam Altman, announced on X that soon all users will have higher query limits for this and other models than before the release of GPT-5.
Since August 7, 2025, non-subscribers were limited to one query per day in the GPT-5 Thinking mode. Now, non-subscribers have access to GPT-5 Thinking Mini, which offers higher query limits than before.
Additionally, OpenAI plans to provide Plus subscribers with a small monthly quota of queries to the GPT-5 Pro “thinking” model, which is currently available only to Pro plan users paying $200 per month.
These changes come as more users are opting to use the “thinking” mode. Among free users, the share of queries in this mode has grown from 1% to 7%, while among Plus subscribers it increased from 7% to 24%.
Sam Altman also noted that all paid subscribers can switch back to the previous GPT-4o model if they wish.
Users can now see which model handled their request by hovering over the icon in ChatGPT. To activate the “thinking” version, users need to ask the model to “think over the answer.” There is also a “Get Quick Answer” button, which activates the base GPT-5 model.