OpenAI ilk “ağıllı” cihazını bu il təqdim edəcək
OpenAI 2026-cı ilin ikinci yarısında ilk süni intellekt əsaslı cihazını təqdim etməyi planlaşdırır. Bu barədə şirkətin qlobal siyasət üzrə rəhbəri Kris Lihayn Davosda keçirilən Axios House konfransında məlumat verib. Onun sözlərinə görə, bu tarix “ən real” variantdır, lakin təqdimat vaxtı dəyişdirilə də bilər.
Lihayn “cihazlar” istiqamətini OpenAI üçün 2026-cı ilin əsas nailiyyətlərindən biri adlandırıb. O, yeni məhsulun hansı form-faktorda olacağı — sancaq, qulaqlıq və ya başqa bir cihaz — barədə şərh verməkdən imtina edib.
Yanvarın ortalarında Smart Pikachu ləqəbli insayder X sosial şəbəkəsində tədarük zəncirindəki mənbələrə istinadən yazmışdı ki, OpenAI AirPods-a “alternativ” olacaq qulaqlıqlar üzərində işləyir. Daxili kod adı Sweetpea olan bu cihaz yumurta formasında keyslə və qulağın arxasına yerləşdirilən iki “kapsul”dan ibarət olacaq.
İnsayderin məlumatına görə, təqdimat 2026-cı ilin sentyabr ayına planlaşdırılıb. Foxconn şirkətinin isə 2028-ci ilin dördüncü rübünə qədər beş milyonadək cihazın istehsalına hazırlaşacağı bildirilir.
Bundan əvvəl, 2025-ci ilin oktyabrında Financial Times mənbələrə istinadən yazmışdı ki, OpenAI ovuc içi ölçüsündə, ekransız bir cihaz üzərində çalışır. Bu qurğu səs və vizual siqnalları qəbul edərək istifadəçi sorğularına cavab verə biləcək. Ehtimallara görə, bu, “ağıllı” dinamik ola bilər. Oxşar məlumatlar daha əvvəl The Information tərəfindən də yayımlanmışdı.

OpenAI will launch its first “smart” device this year
OpenAI plans to launch its first AI-powered device in the second half of 2026, the company’s global policy chief Chris Lehane said at the Axios House conference in Davos. According to him, this date is “the most realistic” option, but the presentation time can be changed.
Lehane called the “devices” direction one of the main achievements of OpenAI in 2026. He declined to comment on what form factor the new product will have — a pin, headphones or another device.
In mid-January, an insider nicknamed Smart Pikachu wrote on the X social network, citing sources in the supply chain, that OpenAI is working on headphones that will be an “alternative” to AirPods. This device, internally codenamed Sweetpea, will consist of an egg-shaped case and two “capsules” that are placed behind the ear.
According to the insider, the presentation is scheduled for September 2026. Foxconn is reportedly preparing to produce up to five million devices by the fourth quarter of 2028.
Earlier, in October 2025, the Financial Times, citing sources, wrote that OpenAI was working on a palm-sized, screen-less device. This device would be able to respond to user requests by receiving sound and visual signals. It is likely that this could be a “smart” speaker. Similar information was previously published by The Information.
It is noted that OpenAI is developing this device in collaboration with famous designer Jony Ive. After leaving Apple in 2019, Ive founded a design studio called LoveFrom. In July 2025, OpenAI acquired his startup called Io for $6.5 billion.