OpenAI IPO (birjaya çıxış) öncəsi son maliyyələşdirmə mərhələsində əlavə $10 milyard investisiya cəlb edib. Beləliklə, bu raundun ümumi həcmi $120 milyarda çatıb. Bu barədə CNBC məlumat yayıb.
Şirkətin maliyyə direktoru Sara Fryar bildirib ki, son $10 milyardlıq sərmayə Andreessen Horowitz, D.E. Shaw Ventures, MGX, TPG, T. Rowe Price və Microsoft tərəfindən qoyulub.
Daha əvvəl eyni raund çərçivəsində Amazon $50 milyard, Nvidia və SoftBank isə hər biri $30 milyard sərmayə yatırmışdı. Nəticədə OpenAI-in ilkin qiymətləndirilməsi $730 milyard səviyyəsinə çatıb.
CNBC bu maliyyələşdirməni tarixdə ən böyük özəl investisiya raundu kimi qiymətləndirir və onun IPO-dan əvvəl son mərhələ ola biləcəyini qeyd edir. Jensen Huang da əvvəllər bildirmişdi ki, bu investisiyalar şirkətin birjaya çıxışından əvvəl son ola bilər.
Məlumata görə, OpenAI artıq 2026-cı ilin əvvəlindən IPO-ya hazırlaşır. The Wall Street Journal yazır ki, ilkin səhmlərin yerləşdirilməsi 2026-cı ilin IV rübündə baş tuta bilər. Şirkət əvvəlcə IPO-nu 2027-ci ilə planlaşdırsa da, Anthropic ilə rəqabətin güclənməsi səbəbindən bu planı sürətləndirib.
IPO hazırlığı fonunda OpenAI xərclərə də yenidən baxıb. Şirkət əvvəl planlaşdırdığı $1,4 trilyonluq infrastruktur investisiyasını azaldaraq, 2030-cu ilə qədər təxminən $600 milyard xərcləməyi hədəfləyir.
Bununla yanaşı, 24 mart 2026-cı ildə OpenAI qısa video yaradan Sora xidmətini bağladığını və Disney ilə $1 milyardlıq lisenziya müqaviləsini ləğv etdiyini açıqlayıb. Şirkət qərarın səbəblərini açıqlamasa da, CNBC bunu IPO öncəsi xərclərin azaldılması ilə əlaqələndirir.

OpenAI has raised an additional $10 billion in its latest round of funding, bringing its total funding to $120 billion, CNBC reported.
The company's CFO, Sara Fryar, said the latest $10 billion investment came from Andreessen Horowitz, D.E. Shaw Ventures, MGX, TPG, T. Rowe Price and Microsoft.
Amazon previously raised $50 billion in the same round, while Nvidia and SoftBank each raised $30 billion. As a result, OpenAI's initial valuation has reached $730 billion.
CNBC calls this funding the largest private investment round in history and says it could be the last round before an IPO. Jensen Huang has also previously said that these investments could be the last before the company goes public.
According to reports, OpenAI has been preparing for an IPO since early 2026. The Wall Street Journal writes that the initial public offering could take place in the fourth quarter of 2026. Although the company initially planned an IPO in 2027, it accelerated this plan due to increased competition from Anthropic.
In preparation for the IPO, OpenAI has also reviewed its costs. The company aims to reduce its previously planned infrastructure investment of $1.4 trillion and spend about $600 billion by 2030.
In addition, on March 24, 2026, OpenAI announced that it was closing its short-video creation service Sora and terminating its $1 billion licensing agreement with Disney. Although the company did not disclose the reasons for the decision, CNBC attributed this to pre-IPO cost reductions.