ABŞ-ın Nyu-Meksiko ştatında münsiflər heyəti Meta şirkətini uşaq təhlükəsizliyi ilə bağlı qanun pozuntularında təqsirli bilərək 375 milyon dollar təzminat ödəməyə məhkum edib. Qərara əsasən, şirkət Facebook və Instagram platformalarında azyaşlı istifadəçiləri kifayət qədər qoruya bilməyib və ştatın ədalətsiz kommersiya təcrübələri qanununu qəsdən pozub.
İddia Raúl Torrez tərəfindən 2023-cü ildə qaldırılıb. O, gizli əməliyyat zamanı yaradılan saxta 13 yaşlı profilin qısa müddətdə istismarçı məzmun və təkliflərlə qarşılaşdığını bildirib. Məhkəmə prosesi Santa Fedə keçirilib və qərar bir neçə gün davam edən müzakirələrdən sonra çıxarılıb.
Ştatın vəkilləri daha böyük – milyardlarla dollar məbləğində cərimə tələb etsə də, münsiflər 375 milyon dollarla kifayətlənib. Meta qərarla razılaşmadığını bildirib və apellyasiya şikayəti verəcəyini açıqlayıb. Şirkət nümayəndələri platformalarda təhlükəsizliyi artırmaq üçün ciddi addımlar atdıqlarını vurğulayıblar.
Növbəti mərhələdə hakim şirkətin ictimai narahatlıq yaradıb-yaratmadığını və əlavə proqramların maliyyələşdirilməsinin zəruri olub-olmadığını müəyyən edəcək. Ekspertlər bu işi sosial şəbəkələrə qarşı artan hüquqi təzyiqlərin mühüm nümunəsi kimi qiymətləndirirlər.

A jury in the US state of New Mexico has found Meta guilty of child safety violations and ordered it to pay $375 million in damages. According to the decision, the company failed to adequately protect minors on its Facebook and Instagram platforms and willfully violated the state's unfair business practices law.
The lawsuit was filed by Raúl Torrez in 2023. He said that a fake 13-year-old profile created during an undercover operation quickly exposed him to exploitative content and offers. The trial was held in Santa Fe, and the decision was made after several days of deliberations.
Although state lawyers demanded a larger fine - in the billions of dollars, the jury settled for $375 million. Meta disagreed with the decision and announced that it would appeal. Company representatives emphasized that they have taken serious steps to improve safety on the platforms.
In the next stage, the judge will determine whether the company has created a public concern and whether additional funding for additional programs is necessary. Experts see this case as an important example of the growing legal pressure on social networks.