OpenAI Sora tətbiqini bağlayır
OpenAI gözlənilmədən süni intellekt əsaslı video yaratma tətbiqi olan Sora-nı bağlamaq qərarı verib. Bu barədə 9to5Mac nəşri məlumat yayıb.
Sora istifadəçilərə mətn əsasında demək olar ki, istənilən mövzuda video yaratmağa imkan verirdi və bu proses olduqca sadə idi. Tətbiq 2025-ci ilin sentyabrında təqdim edilmiş və OpenAI-nin iPhone üçün ikinci məhsulu olmuşdu. Lakin ChatGPT ilə müqayisədə Sora geniş populyarlıq qazana bilmədi və nəticədə xidmətin dəstəyi dayandırıldı.
Ekspertlərin fikrincə, Sora daha çox nümayiş xarakterli layihə kimi qəbul olunurdu və peşəkar alət səviyyəsinə çatmamışdı. Buna baxmayaraq, layihə bir müddət Bob Iger-in diqqətini çəkmiş, hətta Disney ilə mümkün əməkdaşlıq çərçivəsində müzakirə olunmuşdu. Lakin bu ideya reallaşmayıb və razılaşma baş tutmayıb.
Tətbiqin ilkin buraxılışı böyük maraqla qarşılanmışdı. Sora həm video yaratma alətləri, həm də istifadəçilərin yaratdığı kontenti izləyə biləcəyi sosial lent təqdim edirdi. Bununla belə, sonradan müəllif hüquqları ilə bağlı sərt məhdudiyyətlərin tətbiqi istifadəçi marağını əhəmiyyətli dərəcədə azaltdı.
OpenAI qərarını X sosial şəbəkəsində belə açıqlayıb: “Biz Sora ilə vidalaşırıq. Sora ilə nəsə yaradan, paylaşan və onun ətrafında icma quran hər kəsə təşəkkür edirik. Sizin etdikləriniz bizim üçün önəmli idi və bu xəbərin sizi məyus etdiyini anlayırıq. Yaxın zamanda əlavə məlumatlar, o cümlədən tətbiq və API ilə bağlı detallar təqdim olunacaq.”

OpenAI has unexpectedly decided to shut down its artificial intelligence-based video creation app Sora, according to 9to5Mac.
Sora allowed users to create videos on almost any topic based on text, and the process was quite simple. The app was released in September 2025 and was OpenAI's second product for the iPhone. However, compared to ChatGPT, Sora did not gain widespread popularity, and as a result, support for the service was discontinued.
According to experts, Sora was perceived more as a demonstration project and did not reach the level of a professional tool. Nevertheless, the project attracted the attention of Bob Iger for some time, and was even discussed as part of a possible partnership with Disney. However, this idea did not materialize and the deal did not materialize.
The initial release of the app was met with great interest. Sora offered both video creation tools and a social feed where users could follow the content they created. However, the subsequent introduction of strict copyright restrictions significantly reduced user interest.
OpenAI announced its decision on social media X: “We are saying goodbye to Sora. We thank everyone who created, shared, and built a community around Sora. Your contributions mattered to us, and we understand that this news is disappointing. More information, including details about the app and API, will be provided soon.”