OpenAI-nin milyardlıq planı yarımçıq qaldı: Windsurf rəhbərliyi "Google"a keçdi
OpenAI-nin məşhur kodlaşdırma startapı Windsurf-ü 3 milyard dollara almaq planı baş tutmayıb. Əvəzində, Windsurf-un baş direktoru Varun Mohan, həmtəsisçisi Douglas Chen və əsas tədqiqatçıları Google-un süni intellekt bölməsi olan DeepMind-ə keçiblər. Bu barədə The Verge və TechCrunch məlumat yayıb.
Google-un verdiyi açıqlamaya görə, şirkət Windsurf-ü satın almır, sadəcə onun bəzi texnologiyalarından istifadə etmək hüququ əldə edir və rəhbərlikdəki əsas şəxsləri işə götürür. Bildirilir ki, bu razılaşma üçün Google 2,4 milyard dollar ödəyib.
Bu cür yanaşma "əks satınalma" (reverse-acquihire) adlanır. Yəni, şirkət özü alınmadan onun əsas işçiləri və texnologiyası cəlb olunur. Bu, texnologiya nəhənglərinə həm bazarda üstünlük qazandırır, həm də tənzimləyici orqanların diqqətindən yayınmağa imkan verir.
Windsurf-in rəhbərləri Google-a keçməkdən məmnun olduqlarını bildirib. Startapın əsas komandası — təxminən 250 nəfərlik heyət isə şirkətin AI kodlaşdırma xidmətlərini korporativ müştərilər üçün təqdim etməyə davam edəcək. Jeff Wang müvəqqəti CEO vəzifəsini icra edəcək.
OpenAI ilə Windsurf arasında planlaşdırılan satınalma müqaviləsinin pozulması OpenAI və onun əsas tərəfdaşı olan Microsoft arasında da gərginliyə səbəb olub. OpenAI Windsurf texnologiyasının Microsoft-a keçməsini istəməyib.
Windsurf son dövrlərdə bazarda ən çox maraq doğuran AI startaplarından biri olub. Şirkət yalnız bir neçə ayda illik təkrarlanan gəlirini 40 milyon dollardan 100 milyon dollara yüksəltmişdi.
Ancaq rəhbərliyin ayrılması Windsurf-in gələcəyini qeyri-müəyyən edir. Daha əvvəl buna bənzər vəziyyəti yaşayan digər startaplar — məsələn, Scale AI və Inflection — müştəri itkisi və strategiya dəyişikliyi ilə üzləşiblər. Windsurf üçün də eyni ssenari istisna edilmir.

A significant development has occurred in the artificial intelligence landscape. OpenAI’s plan to acquire the popular AI coding startup Windsurf for $3 billion has fallen through. Instead, Windsurf’s CEO Varun Mohan, co-founder Douglas Chen, and key researchers have joined Google’s AI division, DeepMind. The news was reported by The Verge and TechCrunch.
According to Google’s official statement, the company is not acquiring Windsurf directly. Rather, it has secured the right to use parts of the startup’s technology and hired several top executives. Reports indicate that Google paid approximately $2.4 billion for this deal.
This type of move is known as a “reverse acquihire” — when a company does not purchase a startup outright but recruits its key talent and licenses its core technology. This strategy allows tech giants to gain a competitive edge while avoiding regulatory scrutiny.
Windsurf’s leadership expressed satisfaction about joining Google. The rest of the startup’s team — approximately 250 employees — will continue operating independently, offering AI coding tools to enterprise clients. Jeff Wang has been appointed interim CEO.
The collapse of the acquisition deal has reportedly caused friction between OpenAI and its main partner Microsoft. OpenAI did not want Windsurf’s coding technology to fall into the hands of Microsoft, which already has broad access to OpenAI’s IP.
Windsurf has been one of the most talked-about AI startups in recent months. The company’s annual recurring revenue reportedly jumped from $40 million to $100 million in just a few months, attracting attention from both OpenAI and Google.
However, the departure of its top leadership leaves Windsurf’s future uncertain. Other startups that experienced similar leadership shifts — such as Scale AI and Inflection — have struggled with customer loss and strategic pivots. Windsurf could face a similar challenge.