OpenAI, Oracle və SoftBank ABŞ-də beş yeni məlumat mərkəzi qurur
OpenAI, “Stargate” layihəsi ilə əlaqədar Oracle və SoftBank ilə birgə ABŞ-də beş yeni süni intellekt (Sİ) məlumat mərkəzi inşa etməyi planlaşdırdığını açıqlayıb. Bu mərkəzlərin ümumi gücü 7 giqavat olacaq ki, bu da təxminən 5 milyondan çox evin elektrik enerjisi ehtiyacını qarşılamağa bərabərdir.
Bu beş mərkəzdən üçü Oracle ilə əməkdaşlıqda qurulacaq. Onlar Texas ştatının Şekelford və Nyu-Meksiko ştatının Dona Ana dairələrində, eləcə də Orta Qərbin adı açıqlanmayan bir yerində yerləşəcək. Qalan iki mərkəz isə SoftBank ilə birgə Ohayo ştatının Lordstaun və Texas ştatının Milam dairəsində inşa ediləcək.
Bu layihə, OpenAI-ın daha güclü Sİ modellərini təlim etmək və təqdim etmək məqsədi ilə geniş miqyaslı infrastruktur quruculuğunun bir hissəsidir. Xatırladaq ki, bu yaxınlarda OpenAI Nvidia-dan Sİ prosessorları almaq və daha çox məlumat mərkəzi qurmaq üçün 100 milyard dollarlıq investisiya alacağını da bildirmişdi.

OpenAI, Oracle, and SoftBank are building five new data centers in the U.S
OpenAI has announced plans to build five new artificial intelligence (AI) data centers in the U.S. in partnership with Oracle and SoftBank as part of its “Stargate” project. The combined capacity of these centers will be 7 gigawatts, enough to meet the electricity needs of more than 5 million homes.
Three of the five centers will be developed in collaboration with Oracle and will be located in Shekelford, Texas, Dona Ana County, New Mexico, and an undisclosed location in the Midwest. The remaining two centers will be built with SoftBank in Lordstown, Ohio, and Milam County, Texas.
This project is part of OpenAI’s broader effort to build large-scale infrastructure to train and deploy more powerful AI models. Recently, OpenAI also announced it had secured a $100 billion investment to purchase AI processors from Nvidia and to expand its data center network.