OpenAI öz işçilərinin 1,5 milyard dollar dəyərində səhmlərini SoftBank-a satacaq
Şirkətə yaxın mənbələrin verdiyi məlumata görə, OpenAI əməkdaşlarının səhmlərini nağd pula çevirməsi üçün təxminən 1,5 milyard dollarlıq tender başlatmış və bu səhmlərin Yaponiyanın texnologiya nəhəngi SoftBank Groupla satışı üzərində razılıq əldə edilmişdir.
Bu iddialar OpenAI-ın oktyabr ayının əvvəlində Microsoft, Nvidia və SoftBank-ın da daxil olduğu investor qrupundan 157 milyard dollar qiymətləndirmə ilə 6,6 milyard dollar cəlb etdiyi iri investisiya turundan sonra ortaya çıxıb.
SoftBank əvvəlki investisiya turunda OpenAI-a 500 milyon dollar yatırım etmişdi. Şirkət bu mövzuda rəsmi açıqlama verməsə də, mənbələr razılaşmanın bu həftə ərzində tamamlanacağını bildirir.
CNBC-nin məlumatına görə, bu son investisiya SoftBank-ın milyarder CEO-su Masaöşi Son-un təşəbbüsü ilə həyata keçirilib. Son, OpenAI-dan daha çox pay almaqda israrlı olub və bu prosesin irəliləməsini təşviq edib.

OpenAI to Sell Employees' Shares Worth $1.5 Billion to SoftBank
OpenAI has launched a tender offer for its employees to convert their shares into cash for about $1.5 billion, and has reached an agreement to sell those shares to Japanese technology giant SoftBank Group, according to sources close to the company.
The claims come after OpenAI raised $6.6 billion in a major investment round in early October at a valuation of $157 billion from an investor group that also included Microsoft, Nvidia and SoftBank.
SoftBank had invested $500 million in OpenAI in a previous round. The company has not made any official announcements on the matter, but sources say the deal is expected to close this week.
According to CNBC, the latest investment was led by SoftBank’s billionaire CEO Masaoshi Son. Son has been adamant about taking a larger stake in OpenAI and has been pushing for the process to move forward.