OpenAI qlobal süni intellekt şəbəkəsi qurur
OpenAI yeni təşəbbüsü olan “OpenAI for Countries” layihəsini təqdim edib. Layihə çərçivəsində şirkət müxtəlif ölkələrin hökumətləri ilə əməkdaşlıq edərək onların ərazisində süni intellekt infrastrukturu qurmağı və ChatGPT də daxil olmaqla öz məhsullarını yerli dillərə və ehtiyaclara uyğunlaşdırmağı hədəfləyir. Bu təşəbbüs, hazırda ABŞ-də həyata keçirilən “Stargate” adlı məlumat mərkəzlərinin tikintisi layihəsinin beynəlxalq genişlənməsi kimi planlaşdırılıb.
OpenAI-nin məqsədi ondan ibarətdir ki, müxtəlif regionlarda süni intellektin inkişafını sürətləndirsin və texnologiyanın demokratik dəyərlərə uyğun şəkildə tətbiqini təmin etsin. Şirkət ilk mərhələdə on beynəlxalq layihə həyata keçirməyi planlaşdırır, lakin bu layihələrin hansı ölkələrdə gerçəkləşdiriləcəyi barədə konkret məlumat açıqlanmayıb. Təşəbbüs çərçivəsində maliyyələşdirmə modeli isə OpenAI ilə müvafiq hökumətlər arasında paylaşılacaq, lakin vəsaitin bölüşdürülmə faizi qeyd olunmayıb.
OpenAI-nin qlobal əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Chris Lehane bildirib ki, bu təşəbbüs süni intellekt texnologiyalarının avtoritar rejimlər tərəfindən nəzarət və təzyiq vasitəsi kimi istifadəsinin qarşısını almağa xidmət edir. Onun sözlərinə görə, layihə süni intellektin təhsil, səhiyyə və sosial sahələrdə faydalı tətbiqlərini ön plana çəkəcək və demokratiya naminə bu texnologiyanın əhatə dairəsini genişləndirəcək. Şirkət bəyan edib ki, yalnız texnologiyadan demokratik məqsədlərlə istifadə edən ölkələrlə əməkdaşlıq etməyə üstünlük veriləcək.
ABŞ-də davam edən “Stargate” layihəsi çərçivəsində Texas ştatının Abilene şəhərində artıq böyük bir məlumat mərkəzinin tikintisinə başlanılıb. Bu layihəyə OpenAI ilə yanaşı Oracle və SoftBank da daxildir. Şirkət yaxın illərdə ABŞ-də 16 ştatda daha çox məlumat mərkəzi açmağı planlaşdırır.
Bu təşəbbüs, süni intellektin qlobal güc balansında mühüm rol oynadığı bir dövrdə, OpenAI-nin beynəlxalq strategiyasını və demokratik texnoloji inkişaflara olan sadiqliyini nümayiş etdirir.

OpenAI has launched its new initiative, "OpenAI for Countries," aimed at collaborating with governments across various nations to build artificial intelligence infrastructure and adapt its products, including ChatGPT, to local languages and needs. This initiative is envisioned as an international expansion of the "Stargate" data center construction project currently underway in the United States.
The goal of OpenAI is to accelerate the development of artificial intelligence in different regions and ensure its application aligns with democratic values. The company plans to implement ten international projects in the first phase, although the specific countries involved have not been disclosed. The funding model for these projects will be shared between OpenAI and the respective governments, but the exact distribution of funds remains unspecified.
Chris Lehane, OpenAI's Vice President of Global Affairs, emphasized that this initiative aims to prevent authoritarian regimes from using AI technologies as tools for control and pressure. He added that the project will focus on the beneficial applications of AI in education, healthcare, and social sectors, expanding the technology’s reach for democratic purposes. The company stated it will prioritize collaboration with countries using the technology for democratic aims.
As part of the ongoing "Stargate" project in the U.S., a large data center has already begun construction in Abilene, Texas. OpenAI, along with Oracle and SoftBank, is involved in this project, and the company plans to open more data centers in 16 U.S. states in the coming years.
This initiative demonstrates OpenAI's commitment to international strategy and its dedication to fostering democratic technological development, especially in a time when artificial intelligence plays a crucial role in global power dynamics.