OpenAI Süni İntellektlə İşləyən Smartfon Hazırlayır
OpenAI, süni intellektə əsaslanan cib ölçüsündə yeni cihaz hazırlayır. Şirkət bu layihə üçün Apple-ın əsas tərəfdaşlarından olan Luxshare ilə əməkdaşlığa başlayıb.
Hazırlanan cihazın ən böyük fərqi onun smartfon və ya kompüterdən tamamilə fərqli olmasıdır. Bu məhsul, ChatGPT ilə birbaşa əlaqəli olaraq işləyən cihaz olacaq. Beləliklə, OpenAI Apple, Samsung və Google kimi nəhəng şirkətlərin hökm sürdüyü bazara yeni bir məhsul növü ilə daxil olmağı hədəfləyir.
Layihəyə iPhone və AirPods istehsal edən Luxshare ilə yanaşı, Apple Watch və HomePod üçün detallar hazırlayan Goertek Çin şirkətinin də cəlb edilməsi planlaşdırılır. Bu əməkdaşlıqlar OpenAI-ın yalnız proqram təminatı (software) deyil, həm də aparat təminatı (hardware) sahəsində də beynəlxalq səviyyədə önə çıxmaq istəyini göstərir.
Xatırladaq ki, OpenAI bu sahədə ilk ciddi addımını keçən il Apple-ın keçmiş dizayn rəhbəri Jony Ive-in qurduğu io Products şirkətini 6.5 milyard dollara alaraq atmışdı.
Əgər bu layihə uğurlu olarsa, istehlakçı elektronikası bazarında süni intellektə əsaslanan tamamilə yeni bir dövr başlaya bilər. Bu, texnologiya dünyası üçün böyük bir yenilik olacaq.

OpenAI Developing an AI-Powered Smartphone
OpenAI is working on a new pocket-sized device powered by artificial intelligence. To realize this project, the company has partnered with Luxshare, one of Apple’s key suppliers.
What sets this device apart is that it will be fundamentally different from a smartphone or computer. The product will function in direct connection with ChatGPT, placing AI at its core. With this, OpenAI aims to enter the market dominated by giants like Apple, Samsung, and Google with an entirely new product category.
In addition to Luxshare, which manufactures iPhones and AirPods, the project may also involve China’s Goertek, a company that produces components for the Apple Watch and HomePod. These collaborations demonstrate OpenAI’s ambition to stand out not only in software but also in hardware on an international level.
It should be noted that OpenAI took its first major step in this direction last year by acquiring io Products, a company founded by former Apple design chief Jony Ive, for $6.5 billion.
If successful, this project could mark the beginning of a completely new era in consumer electronics driven by artificial intelligence — a breakthrough for the tech world.