OpenAI və Amazon Web Services (AWS) arasında yeddi illik strateji tərəfdaşlıq haqqında 38 milyard dollarlıq müqavilə imzalanıb. Bu razılaşmaya əsasən, OpenAI, həm mövcud, həm də gələcək süni intellekt modellərini inkişaf etdirmək üçün AWS infrastrukturundan və yüz minlərlə Nvidia qrafik prosessorundan (GPU) dərhal istifadə etməyə başlayacaq.
Bu xəbərin ardından Amazon səhmləri 5% bahalaşaraq hər bir səhm üçün 256,5 dollar səviyyəsinə yüksəlib. CNBC-nin qeyd etdiyi kimi, bu, OpenAI-nin bulud hesablamaları bazarının lideri olan AWS ilə imzaladığı ilk böyük sövdələşmədir. Bu addım, şirkətin artıq Microsoft-dan texnoloji asılılığını azaltmaq niyyətində olduğunu göstərir. Əvvəllər Microsoft ilə olan eksklüziv müqavilə OpenAI-nin Amazon ilə əməkdaşlıq etməsinə mane olurdu, lakin həmin müqavilə artıq qüvvədə deyil.
Bu 38 milyard dollarlıq müqavilə, OpenAI-nin infrastruktur üçün planlaşdırdığı xərclərin yalnız bir hissəsidir. Financial Times-ın hesablamalarına görə, OpenAI-nin 2025-ci ilin sentyabr-oktyabr aylarında Oracle, Nvidia, AMD və Broadcom kimi şirkətlərlə bağladığı müqavilələr gələn on il ərzində təxminən 1 trilyon dollar tələb edəcək. Şirkətin rəhbəri Səm Altman isə infrastruktur müqavilələrinə ümumilikdə 1,4 trilyon dollar xərclənəcəyini bəyan edib.
Maraqlıdır ki, Amazon təkcə OpenAI ilə deyil, həm də onun əsas rəqiblərindən biri olan və Claude çat-botunu hazırlayan Anthropic şirkəti ilə də yaxından əməkdaşlıq edir. Amazon, Anthropic-ə 8 milyard dollar sərmayə qoyub və bu şirkətin ehtiyaclarını ödəmək üçün İndianada 11 milyard dollarlıq xüsusi bir məlumat mərkəzi inşa edib. Lakin Anthropic-in 2025-ci ilin oktyabrında Google ilə də mövcud tərəfdaşlığını genişləndirməsi, investorlar arasında onun Amazon-un təqdim etdiyi bütün gücdən istifadə edib-etməyəcəyi ilə bağlı bəzi şübhələr yaradıb.
OpenAI şirkəti də 2025-ci ilin oktyabrında daxili restrukturizasiyanı tamamlayıb. Şirkət iki qola ayrılıb: qeyri-kommersiya məqsədli "OpenAI Foundation" və kommersiya məqsədli "OpenAI Group". Qeyri-kommersiya təşkilatı olan Foundation, kommersiya qrupuna nəzarəti həyata keçirir. OpenAI Foundation-ın kommersiya qrupundakı 26%-lik payı təxminən 130 milyard dollar, Microsoft-un payı isə 135 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilir. Reuters-in məlumatına görə, bu yenidənqurmadan sonra OpenAI gələcəkdə səhmlərini birjaya çıxarmaq (IPO) ehtimalını da nəzərdən keçirir.

$38 billion partnership between OpenAI and Amazon
OpenAI and Amazon Web Services (AWS) have signed a seven-year strategic partnership worth $38 billion. Under the agreement, OpenAI will immediately begin using AWS infrastructure and hundreds of thousands of Nvidia GPUs to develop both current and future artificial intelligence models.
Following the announcement, Amazon’s stock rose by 5%, reaching $256.5 per share. As CNBC noted, this marks OpenAI’s first major deal with AWS, the leader in the cloud computing market. The move signals OpenAI’s intention to reduce its technological dependence on Microsoft. Previously, an exclusive contract with Microsoft prevented OpenAI from partnering with Amazon, but that agreement is no longer in effect.
The $38 billion deal represents only a fraction of OpenAI’s planned infrastructure spending. According to the Financial Times, contracts signed in September–October 2025 with companies such as Oracle, Nvidia, AMD, and Broadcom are expected to total around $1 trillion over the next decade. CEO Sam Altman has stated that total infrastructure agreements could reach $1.4 trillion.
Interestingly, Amazon also maintains close ties with one of OpenAI’s main competitors, Anthropic — the developer of the Claude chatbot. Amazon has invested $8 billion in Anthropic and is building an $11 billion dedicated data center in Indiana to support the company’s needs. However, Anthropic’s decision to expand its partnership with Google in October 2025 has raised some investor doubts about whether it will fully leverage Amazon’s capabilities.
In October 2025, OpenAI also completed an internal restructuring, dividing the company into two entities: the non-profit OpenAI Foundation and the commercial OpenAI Group. The Foundation oversees the commercial branch and holds a 26% stake valued at approximately $130 billion, while Microsoft’s share is estimated at $135 billion. According to Reuters, following the restructuring, OpenAI is also considering the possibility of launching an initial public offering (IPO) in the future.